fbpx
i-Doprava.comNovinky ze světa dopravy

 

 

 

Svítá naděje na výstavbu stanice Bratislava-Filiálka. Vlaky z okolí Bratislavy dnes končí na třech různých nádražích

Zdroj: Ddopravoprojekt

Městský a župský poslanec Ján Buocik opět otevřel myšlenku na vytvoření nové železniční stanice Bratislava-Filiálka v centru města a s přímým přestupem na MHD. Informoval o tom na svém blogu, který je integrován do platformy deníku SME.sk. Nová stanice by mohla zjednodušit a především zrychlit cestování do centra Bratislavy až 200 tisícům cestujícím, kteří každodenně dojíždějí za prací. Jedná se především o obyvatele z oblastí Trnavy, Galanty a Dunajské Stredy.

Poslanec upozorňuje je na nutnost tento projekt dotáhnout do konce, znamenal by totiž radikální zlepšení dopravy v Bratislavě a jejím okolí. Je zde také možnost získat nemalé peníze z Fondu obnovy EU.

„Vybudovanie novej železničnej stanice Filiálka na Trnavskom mýte je myšlienka stará asi 20 rokov. Európska únia v tom čase rozhodla o prepojení existujúcich železničných koridorov – celý projekt sa volal TEN-T 17. Pre Bratislavu to znamenalo o.i. vybudovanie novej tunelovej železničnej trate od stanice BA – Predmestie (Račianska ul.) po Trnavské mýto a novovybudovanú stanicu Filiálka a odtiaľ až po stanicu BA – Petržalka razeným tunelom popod Dunaj. Na zámer bola spracovaná štúdia z roku 2008 a v programovacom období 2007 – 2013 bolo vyčlenených skoro 500 mil. EUR z eurofondov,“ vysvětlil Ján Buocik na svém blogu.

„Projekt sa dostal do fázy vydaného územného rozhodnutia na stanicu BA – Filiálka a niekoľko ďalších čiastkových územných rozhodnutí. Dokonca prebiehala verejná súťaž na realizáciu stanice Filiálka a cca 3 km dlhého železničného tunela (od stanice BA – Predmestie). Súťaž vygenerovala cenu 270 mil. EUR. Minister dopravy Počiatek, však po zmene vlády v roku 2012, potom ako ďalšou štúdiou realizovateľnosti zistili, že projekt je do roku 2015 stavebne nedokončiteľný, realizáciu stopol. Na projekt sa do jeho stopnutia minulo, najmä na projektovú dokumentáciu, skoro 20 mil. EUR. Odvtedy ubehlo ďalších osem rokov, čo sa riešenie verejnej dopravy v Bratislave motá na jednom mieste,“ dodal Buocik.

Původně se uvažovalo i o výstavbě celkem 7 kilometrového tunelu ke stanici Bratislava-Filiálka. Dnes se uvažuje o tunelu v úseku z Bratislava-Predmestie na zamýšlenou stanici Bratislava-Filiálka. Technika stavby tunelu by měla být hloubením. Dále se zamýšlí vybudování tentokrát raženého tunelu z Filiálky do stanice Bratislava-Petržalka pod řekou Dunaj.

Výstavba nové stanice Bratislava-Filiálka by umožnila přestupy cestujících mezi jednotlivými vlakovými linkami. Dnes vlaky z různých světových stran ve směru do Bratislavy končí na třech různých nádražích, kdy ani jedno z nich neleží u kvalitního napojení a MHD.

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

4 komentáře
 • Prepáčte, ale toto je čo za článok? Druhá veta v nadpise klamstvo. Vlaky v Bratislave končia/začínajú na jednej stanici, a to hlavnej stanici. Práve výstavba žst. Filiálka by priniesla rozbitie prestupov. Žst. Filiálka by ani nebola napojená zo všetkých smerov, a ani by tam nekončila diaľková vlaková doprava.

  • Nesmysl je to, co píšete Vy. Vlaky v Bratislavě začínají a končí na TŘECH(!) stanicích. Bratislava hl.st., Bratislava-Nové Mesto a Bratislava-Petržalka. To je fakt. Můžete s tím nesouhlasit, ale to je asi jediné, co proti tomu můžete dělat.

   Jinak to je celkem zajímavý nápad, příměstské železniční spoje okolo Bratislavy jsou extrémně poddimenzované a víceméně nefunkční, zvlášť o víkendu. Jeden přecpaný vlak jednou za 2 hodiny je k ničemu. Bylo by ale zajímavé, kdyby se k tomuto postavila paralelní podzemní linka Hlavná stanica-Petržalka, s možnými zastávkami Hodžovo nám., Hlavné/Hviezdoslavovo nám. a případně i Aupark, Tedy zhruba v trase dnešní linky 93.

  • Pán Buocik sa akosi neskoro zobudil.Táto myšlienka bola obnovovaná pri každej akejkoľvek rekonštrukcii alebo čo i len úvahe o rekonštrukcie koľajiska v Bratislave.Reálne sa aj začala táto stavba Takzvaná stanica Centrum alebo Stred pripravovať niekedy v r 1985-7,kedy sa uvádzala do prevádzky Železnučná poliklinika.Dokonca sme aj káble pre túto stanicu pokladali až niekde pred koncom stanice Filialka.Kde presne to už neviem,ale osobne som bol vytyčovať aj trasu.Mala tam byť stanica pod zemou s piatimi alebo šiestymi koncovými koľajami.Prečo sa to nerealizovalo už neviem,nebol som ten,kto o tom mohol rozhodovať.To len preto uvádzam,že to nie je žiadna novinka.Samozrejme,že koncové nastupiská by neboli ideálnym riešením,bolo by treba pokračovať naozaj aj niekam ďalej,ale Nivy už boli pred zrušením,nefunkčné.Trasa do Petržalky už bola cez DŽM=Prístavný most,tak by to asi neprinieslo predpokladaný efekt.Treba ešte niečo dodať, To,že si niekto amastil vrecká vyhodenými ilionmi za projekty a celkovú prípravu niečoho vtedy už nereálneho?

 • Na Novom Meste končia iba posilové regionálne vlaky S50 a S65 odtiaľ pokračuje do Petržalky. Dôvod bol odľahčenie a priame napojenie vlakovou dopravou aj iné mestské časti.
  V pláne je vybudovanie ďalších zastávok po Bratislavských spojkách.
  Vlaky linky S70 z Nového Mesta pokračujú v smere Hl.stanica. V Petržalke končí iba jedna vetva Viedenských regio vlakov. Druhá končí na hl.stanici.
  Je to tak nastavené a nie, že by museli tam končiť.