fbpx

Děláme vše pro záchranu památkové budovy a intenzivně hledáme investora, tvrdí RailCity Vyšehrad

Zdroj: zachranimenadrazivysehrad.cz/

Před několika dny jsme publikovali článek o katastrofálním stavu vyšehradského nádraží, který obsahuje vyjádření politiků, fakta a reálné zkušenosti redaktora serveru i-Doprava.com. Společnost RailCity Vyšehrad se však brání vyjádřením, které zveřejnilo v rámci PR servisu ČTK (Česká tisková kancelář). Toto vyjádření Vám přinášíme v plném znění.

Společnost ČTK dále pod textem upozorňuje, že tento materiál není součástí zpravodajského servisu ČTK a nelze ho publikovat pod její značkou. Jde o komerční sdělení zadavatele, který je ve zprávě označen a který za ně nese plnou odpovědnost.

Úplné znění vyjádření společnosti RailCity Vyšehrad:

Společnost RailCity Vyšehrad je už několik týdnů napadána kontroverzními výroky komunálních politiků Prahy 2, kteří veřejně vyhrožují vyvlastněním budovy Vyšehradského nádraží. Tato prohlášení jsou nepřijatelným zásahem do soukromého vlastnictví a balancují na hraně zákona.

V havarijním stavu se objekt nádraží nacházel už v době jeho pořízení naší společností, dědictví minulých let se nevratně podepsalo především na technickém stavu secesní památky, do které stát desítky let neinvestoval. Svalovat vinu za aktuální stav památky na současného vlastníka je přinejmenším nekorektní. Situaci neprospělo ani zdlouhavé, mnoho let trvající územní řízení, než se podařilo získat potřebná povolení pro rekonstrukci původní nádražní budovy a dostavbu dvou objektů, které mají tvořit nový polyfunkční komplex. Společnost RailCity Vyšehrad dělá vše pro záchranu této památkové budovy a intenzivně hledá investora pro připravený projekt. Do údržby přitom investuje nemalé finanční prostředky, aby se stav objektu dále nezhoršoval.

Ohrazujeme se proti záměrnému mediálnímu zkreslení, že se v budově propadla střecha, což má být údajně důvod k razantnímu postupu města proti jejím majitelům. Fakta jsou taková, že střecha a fasáda objektu byly záměrně poškozeny, navíc někdo neoprávněně vniknul do zajištěné budovy.

Celý případ vyšetřuje policie a údajně dopadla konkrétní pachatele, kteří měli záměrně poškodit střechu a fasádu. Střecha bude opravena a budova odpovídajícím způsobem zajištěna. Je velmi znepokojivé, že podezření na násilné vniknutí do nádražního objektu padá na ty, kteří v médiích tak hlasitě volají po radikálním postupu, včetně procesu vyvlastnění. To považujeme za pirátský zásah do vlastnických práv a na pachatele jsme podali trestní oznámení.

Naši společnost RailCity Vyšehrad oslovil Magistrát hl. města Prahy s návrhem, zda nechce budovu prodat nebo směnit za jiné pozemky. Těmto dohodám se principiálně nebráníme, není možné ovšem objekt prodávat pod cenou za odhadní cenu odhadce najatého Magistrátem hl. města Prahy. Naše společnost pracuje se zcela jinými posudky a je zřejmé, že je nutné hledat kompromis. Každopádně úvodní jednání proběhla a nyní čekáme na stanovisko magistrátu. Je i pro nás důležité, zachovat objekt nádraží Vyšehrad pro další generace.

Zdroj: RailCity Vyšehrad s.r.o

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

3 comments
  • Nejprve by mě zajímalo,co to je za společnost se vznešeným jménem Rail City Vyšehrad a jak vůbec k majetku přišla…Něco podobného,jak přišli Italové k hlavnímu nádraží v Praze…Je evidentní,že se zmíněná společnost o budovu pův.dopravny a zastávky vůbec nestará a je jí lhostejná.Je to ostuda Prahy,zejména cestující /i zahraniční/ si na budovu ukazují z vlaku prstem,kam že to vlastně přijeli.Hodně cestuji,takže mohu prohlásit,že “jsem v obraze” a situaci znám..Divím se,že neeexistuje dosud zákon,-pokud se majitel řádně nestará o nemovitost,rychle ho k tomu donutit-např.finančně.V některých případech,pokud jde o památkově chráněnou stavbu-sebrat nebo znárodnit.Abychom zde za chvíli neronili”krokodýlí slzy” jako v případě nádražní budovy Praha -Těšnov,až nám podmáčená budova Vyšehradu spadne na hlavu.Pavel Hromek.

    • Ještě dodávám,že někteří “lidé”-gauneři sprejeři si neváží vůbec ničeho,takže okolí budovy jakožto stavbu osadit kamerami se záznamem a tvrdě stíhat každého,kdo se čmárání dopustí.Jsem proti “fízlování a sledování lidí”,ale někdy to je nevyhnutelné.

  • Takových “podivných” objektů je po Praze vícero. Možná by se z toho dal sestavit poznávací okruh, nebo vícero okruhů. Některé objekty mají historii současného stavu několik, mnoho desetiletí.