fbpx
i-Doprava.comNovinky ze světa dopravy

 

 

 

Petržalka bude mít 7 nových tramvajových zastávek. K prodloužení trati by mohlo do tří let

Foto: DPB

Hlavní město Slovenska vyhlásilo veřejnou soutěž na vybudování nosného systému MHD – tramvajové trati v úseku Bosákova – Janíkov dvor, která navazuje na první etapu tramvajové trati Šafárikovo námestie – Bosákova. Ukončení výběrového řízení je naplánováno na září 2021. Celková předpokládaná hodnota zakázky je 90 milionů EUR bez DPH. Tramvaje by mohly po nové trati vyjet již v prosinci 2023.

Tramvajová trať bude vedena v trase původně plánované stavby rychlodráhy v délce cca 4,2 km a je navrhována na samostatném tělese, z větší části lemovaná zeleným pásem a cyklostezkou. Součástí stavby je i vybudování křižovatek s příčnými komunikacemi, přeložky všech vedení a konstrukcí, a to zejména přeložky inženýrských sítí a úpravy koryta Chorvatského ramene.

Předmětná část tramvajové trati má navržených 7 zastávek s pracovními názvy:

  • Chorvátske rameno
  • Gessayova
  • Zrkadlový háj
  • Stred
  • Veľký Draždiak
  • Lietavská
  • Janíkov dvor

Výstavba tramvajové tratě nemá mít čistě dopravní funkci. „Doplňkové služby mohou tvořit např. malé objekty pro občerstvení. Mobiliář ploch kolem nástupišť umožní zastavení a odpočinek lidí v bezprostřední blízkosti trati. Souběžně s tramvajovou tratí se vybuduje souběžná cyklostezka a také pěší a cyklistické propojení včetně lávek pro pěší přes Chorvatské rameno. Na tyto úpravy bude vyhlášena samostatná soutěž,“ uvedlo město Bratislava v tiskové zprávě.

Pro celou stavbu byl vypracován speciální design manuál, který řeší design všech prvků tramvajové trati tak, aby se vytvořil ucelený estetický a funkční celek s charakteristickou barevností.

Výraznými prvky budou například přístřešky nástupišť. Jejich konstrukce bude jedinečná v tom, že bude spojovat základní funkci, kterou je ochrana cestujících před nepříznivým vlivem počasí s technickou funkcí. V konstrukci přístřešku bude integrovaný technologický panel, který bude v sobě skrývat prvky elektroinstalačních rozvodných skříní, odpadkové koše, automaty na jízdenky a informační panely. Přístřešky jsou navrženy s tzv. zelenými bezúdržbovými střechami.

Samotná tramvajová trať je navržena jako zatravněná. Podobně jako při rekonstrukci Dúbravská-Karloveská radiály. Zeleň hraje v návrhu tratě významnou roli a počítá s výsadbou stromů na volných plochách, s květinovými záhony, s trávníky a lučními porosty.

Součástí stavby jsou čtyři mostní objekty, a to tramvajový most (přemostění Chorvátskeho ramena), sdružený most pro tramvajovou silniční dopravu (na Rusovskej ceste), silniční most (na Kutlíkovej ulici) a rekonstrukce stávajícího mostu tak, aby se na něm umístili nové zastávky MHD (na Panónskej ceste). Kromě těchto mostů se zhotoví i jedna lávka pro pěší přes Chorvatské rameno.

Tramvaj bude obsluhovat Petržalku pohodlněji, než dnes autobusy, díky čemuž bude doprava do centra města rychlejší. Napomůže tomu i preference na křižovatkách, kde bude mít tramvaj přednost. Zastávky budou situovány především ve větších křižovatkách a jejich rozestupy budou podobné těm, jaké známe například z vídeňského metra. Všechno to umožní dostat se z konce Lúk na Šafárikovo námestie za přibližně 10 minut.

Petržalskou radiálu bude i nadále obsluhovat tramvajová linka 3 a její kapacita bude postupně posilována, nejdříve lepším intervalem (alespoň jednou za 3 minuty ve špičce), později i novými delšími tramvajemi, jejichž nákup se připravuje. Pro rok 2030 je odhadovaná výše využití trati v každém směru 30 tisíc cestujících.

Zdroj: TZ + redakce

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

1 komentář