fbpx
i-Doprava.comNovinky ze světa dopravy

 

 

 

Vláda schválila „sedačkovné“ pro zájezdové dopravce. Dostanou miliardu korun

Foto: VegaTour

Vláda dnes schválila podporu iniciovanou Sdružením ČESMAD BOHEMIA společně s iniciativou Za autobusy, na jejímž základě  obdrží zájezdoví dopravci z programu COVID-BUS miliardu korun.

Výše podpory se bude odvozovat od emisní třídy autobusu (vyšší emisní třída = nižší dopad na životní prostředí = vyšší pořizovací cena autobusu). Dále se bude zohledňovat samotná kapacita autobusu daná počtem sedaček, proto populární název „sedačkovné“. Vzhledem k faktickému zamrznutí trhu až do konce školního roku bylo rozhodné období kalkulováno od 12. března do 30. června 2020.

Ministerstvo dopravy předpokládá, že na uvedenou podporu bude celkově poskytnuta 1 miliarda korun v roce 2020. Zdrojově se předpokládá převedení 0,5 mld. Kč z prostředků Ministerstva dopravy a 0,5 mld. Kč z nevyčerpaných prostředků programu „COVID nájemné“ administrovaného Ministerstvem průmyslu a obchodu. Podpora bude vyhlášena, vyhodnocena a proplacena v období 3. čtvrtletí roku 2020. Všechny potřebné informace pro podání žádosti budou zveřejněny na webu Ministerstva dopravy příští týden; budeme o nich informovat i média a na soc. sítích.

Generální tajemník Sdružení Vojtěch Hromíř tento krok vítá: „Jsme rádi, že jednání s ministerstvem dopravy dospělo do úspěšného konce a tato podpora snad pomůže řadě dopravců v nepravidelné přepravě osob přežít. Ministerstvu patří náš dík za konstruktivní a vstřícný přístup. Je to jen částečná kompenzace jejich fixních nákladů, největší zátěž zůstává na firmách. Provozovatelé zájezdových autobusů se bohužel v současných dnech ocitají ve stejně zoufalé situaci jako na jaře, proto budeme i nadále jednat o dalších možných podporách odvětví. Nechceme ani zapomenout na linkovou dopravu.“

Zdroj: ČESMAD Bohemia

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

1 komentář
  • Dobrý den.
    Od března 2020 mám odstavené tři autobusy používané k zájezdové dopravě. Sedačkovné mě uteklo z důvodu neznalozti této možnosti.
    Můj dotaz zní zda bude ještě do budoucna možnost požádat o dotaci na sedačkovné a kda se tuto informaci dozvím.

    Děkuji a jsem s pozdravem Ať se kola točí.kohoutslavomirkohout@