fbpx
i-Doprava.comNovinky ze světa dopravy

 

 

 

Praha představila nový zastávkový označník. Ukáže přesný čas příjezdu a ladí se zbytkem mobiliáře

Ve středu 30. září byl na tramvajové zastávce Palackého náměstí slavnostně odhalen prototyp nového zastávkového označníku od designérů ze studia Olgoj Chorchoj. Nový označník je dalším prvkem městského mobiliáře, který má dodat pražským zastávkám MHD důstojnější podobu a zároveň cestujícím poskytnout více informací.  Oproti stávajícím sloupkům zobrazuje aktuální odjezdy nejbližších spojů, nebo mapu okolí. Označník bude testován minimálně půl roku a do budoucna by se měl stát součástí Jednotného informačního systému hl. m. Prahy.

O novém označníku se mluví již několik let v souvislosti se zvyšováním kvality veřejných prostranství v Praze. Na Palackého náměstí je dokonce již několik měsíců k vidění prototyp zastávkového přístřešku od stejných designérů. Na něj sloupek vzhledově navazuje. Designérské studio Olgoj Chorchoj bylo vybráno na základě již vysoutěžených prvků městského mobiliáře, kam mimo již zmíněného zastávkového přístřešku patří třeba nová pražská lavička, zábradlí či odpadkový koš.

„K MHD neodmyslitelně patří dopravní označníky, ale také prostor zastávek, kde lide čekají na spoj. Městský mobiliář byl dlouho přehlížený, přitom to jsou výrazné prvky veřejného prostoru a je důležité, aby vedle praktických nároků taky vypadaly k světu, využívaly digitální technologie, které například ukáží aktuální časy příjezdu i mapy v okolí, zapadaly do města a ladily s už vybraným designem zastávkového přístřešku a zábradlí,“ uvádí náměstek pražského primátora a radní pro dopravu Adam Scheinherr.

Nově vytvořený systém pro označník umožňuje prakticky libovolné řešení šité na míru konkrétní zastávce. K dispozici jsou varianty s různými kombinacemi pro papírové informace a digitální displej, použít se dá také úspornější jednotyčová verze nebo pootočený sloupek pro zastávky s úzkým nástupištěm. Díky respektování stávajících rozměrů pražských označníků bude možná snadná obměna původních sloupků za nové. Použitím hliníkové konstrukce se předpokládá vyšší trvanlivost nových sloupků a finanční nároky by se tak oproti současnému řešení neměly navyšovat.

V rámci zkušebního provozu bude testována životnost jednotlivých komponent při různých teplotách a odolnost vůči vandalům. Zároveň proběhne průzkum mezi cestujícími, kteří budou moci hodnotit různé formy zveřejňovaných informací. Nové označníky by se měly instalovat na zastávky postupně podle priorit jednotlivých míst a v rámci přirozené obnovy dožívajících zařízení.

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..