fbpx
i-Doprava.comNovinky ze světa dopravy

 

 

 

Po Praze v listopadu vyjedou první nákladní elektrokola. Překladiště z nákladních aut vznikne na Florenci

Foto: DACHSER

Studie city logistiky z dílny Institutu plánování a rozvoje hl. města Prahy (IPR), která byla schválena na jaře tohoto roku, už přináší první konkrétní zlepšení. První pražské nákladní mikrodepo pro překlad zboží z nákladních vozů na nákladní elektrokola, vznikne na Těšnově, na místě bývalého parkoviště pod magistrálou. Příprava mikrodepa začne již v říjnu tohoto roku. První nákladní elektrokola by pak měly vyjet v polovině listopadu. V příštím roce bude pilotní projekt pražské city logistiky vyhodnocen.

Studie city logistiky, která má za cíl ulevit pražské dopravě, a to zejména v centru Prahy, navrhuje co nejefektivnější způsob zásobování a řešení nákladní dopravy. Jako první krok Praha učinila vytvoření nového mikrodepa, které má fungovat jako prostor, kde se zboží překládá z nákladních vozů do skladovacích kontejnerů a následně na nákladní elektrokola.

„V praxi bude projekt fungovat tak, že dopravní společnost doveze nákladním vozem balíčky do těšnovského mikrodepa, odkud budou přeloženy do skladovacích kontejnerů. Z nich pak budou nakládána na dopravní elektrokola a rozváženy ke koncovým zákazníkům. Lokalita je dopravně dobře dostupná, jelikož se nachází pod pražskou magistrálou, má velké kapacity i skvělé napojení přímo do centra města. Dnes je plocha v pronájmu, který bude koncem měsíce končit,“ popisuje výběr lokality Adam Scheinherr, náměstek primátora pro dopravu.

Projekt reaguje na celkové zklidňování centra města, které by do budoucna mělo omezit i průjezd tranzitní dopravy. Podobná regulace zásobování v České republice zatím neexistuje. IPR se podílel na vytipování nejvhodnější lokality pro umístění mikrodepa. Nakonec byl vybrán městský pozemek na Těšnově, na místě bývalého parkoviště.

„Inspirovali jsme se zahraniční praxí. Zejména pak berlínským projektem KoMoDo. Cílem celého projektu je zlepšit podmínky jak pro obyvatele Prahy, tím, že ulehčíme centru města, tak i samotným zásobovacím společnostem, se kterými město právě teď jedná,“ říká Petr Hlaváček, I. náměstek primátora pro územní rozvoj.

„Efektivní logistika je zásadním krokem pro zdravé město. Vždy vítáme, když naše koncepční dokumenty získávají reálné obrysy a toto je jeden z příkladů. Využívání nákladních elektrokol místo nákladních aut v centru Prahy, aniž by se tak snížila kvalita doručování zboží, přiblíží naše hlavní město ke standardům dalších evropských měst,“ komentuje rozvoj city logistiky v Praze Ondřej Boháč, ředitel IPR.

Celý pilotní projekt těšnovského mikrodepa koordinuje společnost ekolo.cz, která má v České republice nejdelší zkušenost s nákladními elektrokoly. „Řešení poslední míle prostřednictvím nákladního elektrokola dává Praze šanci se zařadit mezi moderní metropole, kde je tento systém doručování již běžný. Jsem rád, že se společnost ekolo.cz, která před 12 lety představila veřejnosti elektrokola, stala koordinátorem tohoto pilotního projektu”. popisuje Jakub Ditrich, ředitel společnosti.

Ve středu 23. 9. od 9:00 bude v Centru architektury a městského plánování (CAMP) na konferenci CARGOBIKE.live představena lokalita Těšnova, vystaveny nákladní kola i poodhaleny plány hlavního města v oblasti zásobování centra města.

Zdroj: IPR Praha

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

2 comments
  • Vypadá to pěkně. Možná by to ještě mohlo mít zaoblenou stříšku nad sedadlem a v oblouku se svažující nad řidítka. Pro soukromou potřebu by to mohlo mít i kabinku a v nákladním prostoru místo pro přespání. Bylo by to ekologické cestování. Na střeše a na bocích by mohly být nějaké účinné solární panely.

    • Toto je jen ilustrační fotka, po světě dnes již jezdí mnoho typů nákladních kol určených pro různé účely. I na Těšnově budou k vidění nejméně 4 typy.