fbpx
i-Doprava.comNovinky ze světa dopravy

 

 

 

Nadčasová ostravská MHD: Miliony bezpapírových jízdenek a tramvají 80 km/h

Foto: DPO

Už čtyři roky mohou cestující v síti Dopravního podniku Ostrava (DPO) platit platebními kartami. DPO byl prvním dopravním podnikem v Česku, který zavedl v celé síti bezkontaktní platby kartou bez tisku jízdenky. Díky svému jedinečnému systému, který sám vyhodnocuje nejvýhodnější cenu jízdného pro cestující, začaly klesat prodeje papírových jízdenek natolik, že se je vedení DPO k 31. prosinci 2019 rozhodlo úplně zrušit. Ostrava se tak stala opět prvním městem se zcela bezpapírovou MHD. 

I přes prudký pokles cestujících v době pandemie koronaviru koupili cestující v rámci sítě DPO od počátku roku 2020 2,1 milionů kusů jízdenek bankovní kartou (včetně Apple Pay a Google Pay). V roce 2019 to za stejné období od ledna do června bylo 2,4 mil kusů. Červnové prodeje roku 2020 se už ale vrátily k běžnému objemu shodnému s červnem 2019 (červen 2020 – 427 364 ks, červen 2019 – 414 794 ks). 

„Cestující se po koronavirové pandemii vrátili, a to je pro nás ta nejdůležitější a nejlepší zpráva. Pokles tržeb způsobených pandemií koronaviru nebude mít v letošním roce naštěstí žádný vliv na plánované investice v oblasti oprav a modernizací tratí nebo nákupů nových vozidel. Již od začátku léta probíhají náročné stavební akce, mj. s cílem zrychlení tramvajového provozu ve vybraných úsecích až na 80 km/h,“ říká generální ředitel Dopravního podniku Ostrava (DPO) Daniel Morys.

Již dříve ostravský dopravní podnik oznámil, tě plánuje na určitých úsecích zrychlit tramvaje až na 80 km/h. Aktuálně probíhají stavební práce, které toto zrychlení umožní. Ty by měly trvat až do roku 2022.

Jedním z úseků, kde rychlost vzroste, je trať mezi křižovatkami s ulicemi Martinovská a 17. listopadu.

„Pro tento úsek je připravován záměr modernizace tratě, který sleduje cíle zvýšení kvality dopravní cesty se snížením účinků hluku a vibrací z provozu a zvýšením estetické hodnoty trati. I s ohledem na uvedené podmínky výběrů úseků pro zvýšení rychlosti se zde nepočítá se zvýšením rychlosti nad 60 km/h,“ vysvětlila již dříve Karolína Rycková, mluvčí DPO.

Zdroj: DPO + úpravy redakce

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..