fbpx
i-Doprava.comNovinky ze světa dopravy

 

 

 

Snälltåget, RegioJet nebo Alpine-Sylt Nacht Express: ALLRAIL podporuje boom soukromých nočních vlaků

Foto: ASNE

Comeback nočních vlaků vyvolává velké diskuse, zájem médií i cestující veřejnosti. Není to tak dlouho, co se v Evropě noční vlaky ve velkém rušily a jejich obliba klesala. Nyní jsme svědky toho, že pokud dopravci nabídnou adekvátní cenu, zájem může být obrovský. Potvrzují to hned tři případy.

Agentura ALLRAIL vyzdvihuje několik důvodů, proč podporuje provoz soukromých nočních vlaků:

  • noční vlaky jsou šetrné k životnímu prostředí
  • mohou být alternativou k brzkým ranním a pozdním večerním spojům
  • státní dopravci si většinou na provoz vlastních nočních vlaků nevydělají, jsou pak dotovány z peněz daňových poplatníků

Dále sdružení ALLRAIL uvádí 3 příklady úspěšných evropských soukromých dopravců, kteří přispívají ke znovuobnovení nočních spojů.

Snälltåget

Švédský dopravce v červnu potvrdil, že své noční spojení do Německa kvůli zrušenému trajektu nepřeruší, ale povede ho přes Dánsko. Článek si můžete přečíst ZDE. Dopravce zároveň oznámil, že plánuje příští rok provozovat až 4x více spojů na této lince do Německa.

Další novinkou od tohoto dopravce je plán provozovat ještě přes letošní zimu noční vlaky ze Švédska a Dánska až do Rakouska. Vlaky budou určeny pro lyžaře.

RegioJet

V České republice velmi dobře známý případ žlutých nočních vlaků do Chorvatska zájem a myšlenku organizace ALLRAIL jen potvrzuje. Vlaky propojují 5 států Evropské unie, jsou provozovány každý den, poptávka je velmi vysoká a mediální zájem dosahuje extrémních rozměrů. Článek si můžete přečíst ZDE.

Ještě v prosinci tohoto roku plánuje RegioJet svými spacími vlaky propojit Českou republiku a Rakousko s Polskem a Ukrajinou. Článek si můžete přečíst ZDE.

Alpen-Sylt Nacht Express

Od 30. června tohoto roku je v provozu noční spojení mezi severem Německa a rakouským Salzburgem. Spoj měl být původně v provozu pouze během července a srpna. Díky obřímu zájmu bude jezdit až do listopadu. Zde však tento soukromý spoj naráží na politické vlivy ze strany Rakouska a státních vlaků ÖBB Nightjet.

Kartelové jednání Rakouska a Dánska v zájmu poškození švédského dopravce Snälltåget

Rakouské ÖBB a dánské DSB spolu exkluzivně jednají o zavedení dotovaného nočního spojení Rakouska, Německa a Dánska. Tato jednání však atakují záměr švédského Snälltågetu zavést zimní spojení ve stejné trase, které je popsáno výše. ALLRAIL se tak snaží upozornit na celoevropský problém, který komplikuje podnikání soukromým dopravcům na železnici.

Dále ALLRAIL v několika bodech vysvětluje, jaké jsou podmínky k udržení transparentního a nediskriminačního prostředí:

  • snížení poplatků za přístup k infrastruktuře podle nařízení EU 2020/0127 (COD)
  • poskytovat stejné možnosti pro všechny dopravce v oblasti financování nákupu kolejových vozidel
  • vytvořit systém vzájemně uznávaného jízdného, který umožní kupovat jízdenky na každý spoj u každého dopravce

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..