fbpx
i-Doprava.comNovinky ze světa dopravy

 

 

 

Ústecký kraj i Sasko mají zájem na obnovení Moldavské dráhy. Vrátí se na ni po 75 letech provoz?

Foto: ČD

Na německé straně Krušných hor, ve městě Holzhau se uskutečnilo česko-německé pracovní setkání zájmových skupin usilujících o opětovné propojení železniční trati mezi obcemi Holzhau v Sasku a českou Moldavou. Jelikož projekt podporuje i Ústecký kraj, nemohl na schůzce chybět ani hejtman Oldřich Bubeníček a náměstek pro dopravu Jaroslav Komínek.

Jednání předsedali poslanci Evropského parlamentu Tomáš Zdechovský a jeho saský kolega Peter Jahr, kteří projekt dlouhodobě podporují. Ti přednesli mimo jiné možnosti financování projektu dostavby trati z evropských fondů. Oběma zainteresovaným stranám tak svitla naděje, že se po 75 letech krušnohorská železniční trať mezi Freibergem, Mostem a Teplicemi už skutečně propojí. 

Přítomný hejtman Ústeckého kraje Oldřich Bubeníček oficiálně pozval saského ministra Martina Duliga k účasti na plánované III. česko-německé konferenci, která proběhne po dokončení studie proveditelnosti v Teplicích.

Europoslanec Tomáš Zdechovský a místostarosta města Freiberg Steve Ittershagen zdůraznili, že projekt má vedle turistického a hospodářského charakteru rovněž aspekt kulturní výměny. V rámci dvou desítek českých a saských měst probíhají již několik let přeshraniční kulturní akce.

Moldavská dráha patří k nejkrásnějším tratím v ČR. Původně spojovala české Podkrušnohoří se středním Saskem, avšak od roku 1945 je rozdělena. Do jejího původního provozního stavu ji chtějí navrátit zájmové skupiny z obou stran hranice.

Zdroj: TZ Ústecký kraj

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..