fbpx
i-Doprava.comNovinky ze světa dopravy

 

 

 

ČD Cargo se společensky zavázalo ke snižování spotřeby energie. Tempo snižování by mělo být 0,8 % za rok

Foto: ČD Cargo

Zvyšovat energetickou účinnost a spotřebovávat méně energie na přepravu. To je nový společensky odpovědný závazek firmy ČD Cargo. Podnik ho stvrdil podpisem dohody o zvyšování energetické účinnosti s Ministerstvem průmyslu a obchodu (MPO). Česká republika tak naplňuje povinnost uloženou evropskou směrnicí 2012/27/EU, která říká, že se v letech 2021 až 2030 musí každý rok uspořit 0,8 % z konečné spotřeby energie. Cílem je zlepšit klima i prostředí, v kterém žijeme.

ČD Cargo proto, aby zajistilo energeticky účinnější přepravu, provádí postupnou obměnu vozidlového parku. Místo vozidel se ztrátovou odporovou regulací pořizuje nové lokomotivy s polovodičovou bezztrátovou regulací výkonu, umožňující využívat i rekuperační brždění a odebírat pouze činné složky proudu. Firma modernizuje motorové lokomotivy, čímž zlepšuje jejich technické i environmentální parametry. Připravuje se také na využití dvou-zdrojových hybridních lokomotiv, které v budoucnu přinesou plně bezemisní provoz. Prostřednictvím měření a hodnocení trakční spotřeby každého jednotlivého vlaku ČD Cargo vede a dále bude motivovat strojvedoucí k energeticky úsporné jízdě. Postupná obměna vozidlového parku se týká také nákladních vozů, kde jsou pořizovány vozy s nižšími jízdními odpory a nižší hlučností.

Dohodu o energetické efektivitě podepsali vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček a předseda představenstva ČD Cargo Ivan Bednárik. Je tak zřejmé, že snižování spotřeby energie a zvyšování energetické účinnosti je společným zájmem státu, firem i subjektů, které poskytují služby v oblasti energetiky. To vše samozřejmě bez negativních dopadů na konečné spotřebitele.

„Úspory energie jsou nejefektivnější cestou, jak prosazovat klimatické zájmy. V praxi to mimo jiné znamená využívat energeticky účinné zdroje. Vedeme k tomu i ostatní, dobrovolné Strategické prohlášení (dohodu) k energetické efektivitě mohou uzavřít všechny firmy, kterým není lhostejné životní prostředí a udržitelný rozvoj,“ říká vicepremiér a ministr průmyslu, obchodu a dopravy Karel Havlíček a dodává: „ČD Cargo je první „vlaštovkou“, jde příkladem, ke kterému se, věřím, brzy přidají i další společnosti.“

„Oceňujeme, že Ministerstvo průmyslu a obchodu připravuje a podporuje legislativní změny, které souvisejí se zvyšováním energetické účinnosti v dopravě. Vítáme také závazek resortu prosazovat motivační programy na snižování energetické náročnosti přepravy a zvyšování podílu bezemisní elektrické trakce,“ říká předseda představenstva ČD Cargo Ivan Bednárik a dodává: „Zvýšení energetické účinnosti naší nákladní přepravy, snížení uhlíkové stopy a snížení emisní náročnosti přitom vnímáme nejen jako společensky odpovědné, ale jako naprosto nezbytné s ohledem na budoucí generace.“

Zdroj: TZ ČD Cargo

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..