fbpx

ZSSK představilo další verzi motorové jednotky řady 861. Bude jich celkem 14

Foto: ZSSK

ZSSK slovenským médiám a ministrovi dopravy predstavila hneď dve novinky, ktoré cestujúcim vylepšia komfort – novú dvojčlánkovú dieselmotorovú jednotku 861.1 (doteraz sa z tohto projektu dodávali iba trojčlánkové vlaky) a diaľkový osobný vozeň 1. triedy Ampz, obe z dielne ŽOS Vrútky.

„Som veľmi rád, že pokračujeme v najväčšej modernizačnej akcii a dnes vám môžeme ukázať ďalšie dve vozidlá, ktoré preberáme. Nové dieselové jednotky už jazdia na strednom Slovensku a táto dvojčlánková je prvá zo 14 kusov, ktoré tam výrazne skvalitnia dopravu. Vozeň Ampz je prvý nový vozeň pre prvú triedu po dlhej dobe a jeho dizajn vyšiel z našich návrhov, z čoho máme veľkú radosť. Už má prvé kilometre za sebou a vidíme veľmi pozitívne reakcie,“ povedal Filip Hlubocký, predseda predstavenstva a generálny riaditeľ ZSSK.

Nízkopodlažné DMJ s dieselhydrodynamickým prenosom výkonu sú určené na zabezpečenie dopravy na neelektrifikovaných regionálnych tratiach. DMJ boli objednané v dvoch verziách. Trojčlánkové s kapacitou 171 miest na sedenie  (39 ks už ZSSK vlastní) a dvojčlánkové s kapacitou 115 miest na sedenie (celkovo objednaných 14 ks), z ktorých prvú ZSSK predstavila na tlačovej konferencii vo Vrútkach dňa 25. 6. 2020. V rámci výkonov OSD Zvolen je plánované zaradenie prvých dvoch dvojčlánkových DMJ do prevádzky od začiatku júla 2020.

Dvojčlánková jednotka sa používa na tratiach s nižšími tokmi cestujúcich. Jej predpoklad nasadenia je rovnako ako pri trojčlánkovej jednotke v Banskobystrickom, Žilinskom a Trenčianskom kraji, napríklad na tratiach Zvolen – Vrútky, Zvolen – Brezno, či Zvolen – Fiľakovo.

Nové DMJ sú výsledkom projektu „Modernizácia vozového parku ŽKV v rámci OPII – 1. časť“, v rámci ktorého sa nasadí celkovo 21 ks dieselmotorových jednotiek, z čoho 7 trojčlánkových DMJ je už v prevádzke (Banskobystrický, Žilinský a Trenčiansky kraj). Do vozidlového parku ZSSK teraz pribudla dvojčlánková DMJ, prvá zo 14, ktoré majú prísť behom tohto roka. Na základe Zmluvy o poskytnutí Nenávratného Finančného Príspevku (NFP) zo dňa 10. 11. 2017 výšku NFP poskytnutého ZSSK predstavuje suma 74 835 328,10 €.

Zdroj: ZSSK

Zdroj: TZ ZSSK

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..