fbpx
i-Doprava.comNovinky ze světa dopravy

 

 

 

DP Praha odkládá kvůli koronaviru slavnostní připomenutí 95 let provozu autobusů v Praze. Jak se vyvíjela autobusová doprava v Praze?

Foto: DPP

Dnes si připomínáme 95 let provozu autobusů v Praze. Poslední oslavené výročí 90 let provozu autobusů v Praze proběhlo v roce 2015. Letošní připomínku je Dopravní podnik Praha kvůli koronavirové krizi nucen odložit. Náhradní termín zatím přesně známý není, ale slavnost by se měla odehrát na podzim.

První experimenty s vozy, které by se dali považovat za předchůdce dnešních autobusů v Praze, se odehrávaly mezi lety 1908 a 1909. Konkrétně od března do listopadu. Byly zakoupeny celkem 4 autobusy od různých výrobců, ale ani jeden z nich kvůli nehodám, nebo nespolehlivosti déle jak 2 roky nevydžel. Projekt napojení Hradčan Nerudovou ulicí na Malostranské náměstí byl proto ukončen.

Další fáze, která psala historii autobusů v Praze, je předválečné období od roku 1925 do roku 1938. První linka z roku 1925 označená písmenem A vedla z Vršovic do Záběhlic. Autobusy v v rámci městské i příměstské dopravy zažívaly velký rozmach. V roce 1926 byl zahájen provoz turistické linky po pražských památkách a v roce 1927 byly kvůli velkému zájmu zařazeny do provozu i vlečné vozy.

Šok pro autobusovou dopravu, ale i pro automobilismus, bylo zavedení pravostranného provozu v roce 1939. Kvůli válce byl provoz výrazně omezen. Během druhé světové války byl nedostatek paliva i náhradních dílů.

Po válce autobusovou dopravu výrazně podpořil rozvoj automobilismu. Krátce po válce se také v provozu objevily dva nové typy autobusů, Praga NDO a Škoda 706 RO. V roce 1951 se začaly linky označovat čísly místo písmeny. V dubnu 1971 pak na lince 112 skočili poslední průvodčí v autobusech v Praze. Na této lince zajišťoval průvodčí například pomoc při couvání vozu v Podhoří.

V posledním čtvrtletí 20. století hrály roli ve vývoji městské autobusové dopravy v Praze 2 faktory. Provoz byl ovlivněn zaprvé masivní výstavbou sídlišť a zadruhé spouštěním linek metra na prvních úsecích. Autobusy MHD se tak staly zásobovacím prvkem podzemní dráhy. Město se rozšiřovalo a s tím se i zvyšovala přepravní poptávka ze strany obyvatel. Intervaly linek se snižovaly a množství autobusů bylo třeba někde odstavovat a po dobu čerpání pauzy na konečné především u stanic metra. Ve velkém se tak začaly budovat významné terminály, jako jsou Kačerov, Pankrác nebo Budějovická, kde se již nepočítalo s výstavbou tramvajových tratí.

Rok 1978 byl ve znamení prvních kloubových vozů Ikarus 280. Ve stejném roce rovněž skončil provoz vozů Škoda RTO.

Dalším významným milníkem pro autobusovou dopravu v Praze byla její liberalizace. Ta vyla umožněna Zákonem o silniční dopravě č. 111/1994. Vznikaly noví soukromí dopravci, jako byl Hotliner, Spojbus, nebo stále žijící Martin Uher.

Od roku 2003 jsou v provozu první midibusy, kterými se staly vozy DPP Ikarus E91. Od roku 2008 je snaha vyzdvihovat páteřní linky s intervalem v raní špičce všedního dne maximálně 6 minut.

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..