fbpx
i-Doprava.comNovinky ze světa dopravy

 

 

 

Polské úřady mají problém s ubytovacími vozy. Většina spojů do Polska vyjede již v pondělí

Foto: České dráhy

České dráhy ve spolupráci se svými zahraničními partnery obnoví od pondělí 22. června provoz vlaků do Polska. Po tříměsíční přestávce vyvolané epidemií COVID-19 se tak znovu rozjedou dálkové vlaky na hraničních přechodech Bohumín / Chałupki a Petrovice u Karviné / Zebrzydowice, na jejichž provozu spolupracují ČD nejen s polským dopravcem PKP Intercity, ale také s národními dopravci z Rakouska (ÖBB) a Slovenska (ZSSK). Od 26. června bude zahájen provoz sezónních rychlíků z Bohumína k polskému Baltu, klasické noční vlaky mezi ČR a Polskem ale zatím nevyjedou. V regionální dopravě bude od 22. června znovu vyjedou vlaky ČD po peážní trati přes Głuchołazy, u spojů mezi Moravskoslezským krajem a Slezským vojvodstvím předpokládáme obnovení provozu od 1. července. 

„Polsko je posledním naším sousedem, se kterým jsme zatím kvůli epidemiologickým opatřením nemohli obnovit přímé spojení. Provoz mezi Českem a Polskem tak obnovujeme zhruba po tříměsíční přestávce,“ říká Petr Vondráček, ředitel Odboru dálkové dopravy Českých drah.

„Cestující budou od 22. června znovu moci využít nejen vlaky EuroCity z Prahy do Krakova a Varšavy, ale také další denní spoje, na jejichž provozu spolupracujeme s PKP InterCity, Rakouskými spolkovými drahami a Železniční společností Slovensko. Půjde o spoje v relacích z Rakouska a Slovenska přes Břeclav a Bohumín do Varšavy, Krakova, Gdyně a Přemyšle. Od noci z 26. na 27. června vyjedou také přímé vlaky z Bohumína k polskému Baltu – do Svinoústí, Helu a Kolobřehu. V těchto spojích ale zatím nebudou řazené lůžkové vozy,“ dodává Vondráček.

V plném rozsahu až od úterý

V pondělí 22. června budou ještě u některých spojů z / do Polska platit omezení, která souvisejí s postupným nasazováním souprav na jednotlivé linky. Tento den proto ještě pojedou vlaky EC 105 Porta Moravica jen v úseku mezi Bohumínem a Grazem, EC 106 Sobieski jen mezi Břeclaví a Bohumínem a vlaky EC 116 Silesia a EC 114 Cracovia jen mezi Bohumínem a Prahou. Od 23. června už tyto vlaky pojedou bez omezení. S dočasnými omezeními bude ale potřeba počítat i po tomto datu u páru vlaků EC 130 / 131 Báthory, který bude zatím v provozu ve zkráceném úseku Nové Zámky – Bratislava – Břeclav – Bohumín – Varšava (tj. nepojede v úsecích Budapešť – Nové Zámky a Varšava – Terespol) a v Bohumíně bude potřeba přestoupit do jiné soupravy.

Polské úřady nechtějí dovolit lůžkové a lehátkové vozy

Tradiční noční vlaky s ubytovacími vozy do Polska zatím nebudou v provozu, a to kvůli specifickým podmínkám polských úřadů pro obsazování lůžkových a lehátkových vozů. Výjimkou budou už zmíněné sezónní vlaky k Baltskému moři, konkrétně vlaky R 400 / 401 Wolin (Bohumín – Świnoujście a zpět), R 402 / 403 Wydmy (Bohumín – Hel a zpět) a R 404 / 405 Pirat (Bohumín – Kołobrzeg a zpět), které poprvé vyjedou ve směru do Polska už v noci z pátku na sobotu 26. / 27. června, ale zatím bez lůžkových vozů. V provozu budou do konce letních prázdnin. V jednání je možnost obnovení nočního vlaku mezi Prahou a Krakovem od noci 26. / 27. června a v případě zmírnění požadavků také nočního spojení vlakem nightjet relace Vídeň – Břeclav – Bohumín – Berlín. O obnovení provozu těchto vlaků ale zatím ještě nebylo rozhodnuto.

Některé spoje vyjedou až v červenci

Od pondělí 22. června bude obnoven také provoz regionálních vlaků Českých drah po peážní trati přes polské Głuchołazy (spěšné vlaky Lipová Lázně / Jeseník – Mikulovice – Głuchołazy – Jindřichov ve Slezsku – Krnov). Na hraničních přechodech Český Těšín / Cieszyn a Bohumín / Chałupki, které provozují ČD s dopravcem Koleje Śląskie, předpokládáme obnovení regionálních vlaků od 1. července. Termín zprovoznění těchto vlaků je ale ještě předmětem jednání mezi objednateli dopravy. V případě přeshraničního provozu mezi Libereckým krajem a Dolnoslezským vojvodstvím (mezi Harrachovem a Szklarskou Porębou) probíhají jednání mezi objednateli dopravy. Tyto vlaky tak proto ještě v provozu nebudou. O zprovoznění této linky budeme včas informovat.

Zdroj: TZ ČD

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..