fbpx
i-Doprava.comNovinky ze světa dopravy

 

 

 

PŘEHLEDNĚ: Skupina ČD loni vykázala zisk 1,3 miliardy korun. V plusu je osobní i nákladní doprava

Zdroj: České dráhy

Skupina ČD vykázala za rok 2019 zisk ve výši 1,3 miliardy korun. ČD Cargo potvrdilo proměnu v moderního evropského dopravce a osobní doprava ČD vykázala zisk i přes náročnost období z hlediska liberalizace trhu.

Osobní doprava

„České dráhy obhájily většinu výkonů a zajišťují cca 90 % osobní železniční dopravy v zemi,“ říká předseda představenstva a generální ředitel ČD, a.s., Václav Nebeský a dodává: „Našimi vlaky loni cestovalo více než 182 milionů zákazníků. Rostla průměrná přepravní vzdálenost i obsazenost vlaků. Více než desetiprocentní růst výnosů jsme zaznamenali zejména na klíčových dálkových linkách a v příměstských vlacích v okolí velkých aglomerací.“

Meziroční vývoj základních přepravních ukazatelů ČD (2019 vs. 2018):

Ukazatel20192018rozdíl
počet přepravených cestujících (mil.)182,1179,22,9 (+1,6 %)
přepravní výkon (mil. osobokilometrů)8 6858 225460 (+ 5,5 %)
průměrná přepravní vzdálenost (km)47,745,91,8 (+ 3,9 %)
Zdroj: České dráhy

Podle člena představenstva a náměstka generálního ředitele ČD pro ekonomiku Patrika Horného však proti vyšším příjmům stály rostoucí výdaje: „V řádu stovek milionů korun meziročně vzrostly náklady na trakční elektřinu a zvýšily se také osobní náklady v souvislosti se situací na trhu práce. Segment osobní dopravy nicméně skončil v souladu s plánem. Dosáhl zisku 58 milionů korun.“

Nákladní doprava

„Ziskový byl v loňském roce i druhý nejvýznamnější segment našeho podnikání. Nákladní doprava vykázala hospodářský výsledek 608 milionů korun a přepravila přes 65 milionů tun zboží. ČD Cargo expanduje na zahraničních trzích a také díky tomu očekává naše největší dceřiná společnost postupnou stabilizaci přepravních výkonů. Případné ztráty ve vnitrostátní přepravě vlivem silné konkurence mají být vyrovnány právě výkony v zahraničí,“ komentuje situaci v nákladní dopravě Václav Nebeský.

V milém roce zisk ovlivnil například růst cen energie, nebo zvyšování mezd zaměstnanců. Loni Skupina ČD investovala 8,7 miliardy korun. „V osobní dopravě to je například probíhající výroba jednotek push-pull a modernizace stávajících vozidel, v nákladní  to byl nákup tří interoperabilních lokomotiv, pěti nových dieselových lokomotiv, plošinových a vysokostěnných nákladních vozů a velkoobjemových cisteren, uvedla firma v tiskové zprávě.

„Několikatýdenní výpadek tržeb v důsledku opatření proti šíření COVID-19 představuje negativní dopad do našich příjmů v řádu miliard korun, děláme však maximum pro to, aby se nepromítl do snížení počtu provozního personálu, ani do modernizace vozidel. Například v osobní dopravě začneme příští rok postupně nasazovat do provozu desítky nových vlaků, které se pro nás již vyrábějí. Jde například o dodávku padesáti nejmodernějších vozů pro dálkovou dopravu a také o 31 elektrických jednotek a 5 netrakčních patrových jednotek pro regionální dopravu,“ uzavírá Václav Nebeský.

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..