fbpx
i-Doprava.comNovinky ze světa dopravy

 

 

 

Megalomanský tunel Semmering je v polovině ražby. Do otevření zbývá 7 let

Zdroj: ÖBB/Harald Eisenberger

Jedna z nejdůležitějších dopravních tepen v Rakousku je železniční trať z Vídně do Grazu a dále na jih. Té však v cestě stojí pohoří zvané Nízké Taury, přes které byla v minulosti vybudována dnes slavná Semmeringbahn. Ta však po letech již nevyhovuje současným požadavkům na rychlost cestování. Proto se před osmi lety začal stavět 27,3 km dlouhý úpatní tunel se stejným názvem, jako nese železniční trať přes pohoří.

Stavební práce jsou dnes v polovině. Práce započaly v roce 2012 a předpokládaný termín dokončení tunelu je v roce 2027. Samotná ražba pak začala až v roce 2014. Aby bylo možné razit tunel z pěti míst, byly vyhloubeny celkem 3 pomocné šachty.

Součástí projektu je i rekonstrukce železniční stanice Mürzzuschlag, ta by měla být dokončena včetně stavby záchytného parkoviště v roce 2021.

Železniční tunel je stavěn na rychlost 230 km/h. Jeho severní portál je u města Gloggnitz a jižní se nachází poblíž stanice Mürzzuschlag. Jeho celková délka dosáhne 27 300 metrů a dokončení se plánuje na rok 2027. Nahradí 42 kilometrů dlouhou železniční trať zvanou Semmeringbahn.

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..