fbpx
i-Doprava.comNovinky ze světa dopravy

 

 

 

České dráhy využívají nízké poptávky. Kontrolují stovky vozů

Zdroj: České dráhy

Díky současné snížené poptávce po cestování, a tím i nižší potřebě vozů v obězích, se státnímu dopravci naskytla příležitost zkontrolovat velké množství aktuálně nevyužitých vozů.

Nejde primárně o kontrolu zásadních prvků, které by omezovaly bezpečnost provozu. Kontrola se týká především stavu interiérových prvků, vstupních, přechodových i oddělovacích dveří salónu od představku. Dopravce se zaměřil i na osvětlení, nebo poruchy toalet.

„Při současném poklesu poptávky po cestování a nižším počtu vlaků v důsledku přijatých opatření proti šíření koronaviru nesedíme se založenýma rukama, ale rozhodli jsme se využít současnou situaci k provedení  mimořádných preventivních prohlídek našich vozů a jednotek. Zaměřujeme se na kompletní prohlídky a odstranění závad u jednotlivých konstrukčních celků vozidel a vybavení. Tyto opravy a údržbu sice provádíme i za běžného provozu, ale při plném využití souprav v provozu máme jen omezený čas a můžeme k údržbě odstavit jen malou část vozů najednou. Současný stav nám tak umožňuje provést nadstandardní údržbu efektivně na mnoha vozech najednou,“ vysvětluje okolnosti mimořádné prohlídky Ing. Zdeněk Štěpánek, ředitel odboru kolejových vozidel.

„Současných preventivních prohlídek využíváme i ke každoroční přípravě na nastávající letní sezónu. Díky menšímu provozu však máme na tyto práce více prostoru než v minulosti. Soustředíme se na kontrolu chladicích systémů a jejich regulace, čistíme filtry, kontrolujeme stav tlaku chladiva, těsnost celého systému klimatizace a doplňujeme chladící médium,“ upozorňuje Zdeněk Štěpánek.

Kontroly trvají již měsíc a celkem jimi prošlo okolo 500 vozů. Týkají se i pojezdových částí vozidel, nebo brzdových systémů. Preventivně je prováděno i čištění ozónem.

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..