fbpx
i-Doprava.comNovinky ze světa dopravy

 

 

 

Tramvaj přezdívaná Drak vyjela v Brně poprvé s cestujícími na linku

Zdroj: DPMB

Dopravní podnik města Brno poprvé poslal na linku tramvaj, kterou kompletně sestrojili zaměstnanci podniku. Dnes vyjela poprvé do ulic Brna s cestujícími. Do konce roku 2024 jich vyjede z dílem DPMB celkem 41.

„Jsem velmi pyšná, že v brněnském dopravním podniku umíme sami sestavovat vozy a oceňuji úsilí, které do projektu zaměstnanci DPMB vkládají. Vzhledem k tomu, že design i jméno tramvají vybírali sami Brňané, považuji tyto vozy za jeden z dalších symbolů našeho města. V posledních týdnech je můžeme vídat s rouškou, zůstanou tak i symbolem této nelehké doby,“ uvedla primátorka města Brna Markéta Vaňková.

„Jedná se o první klimatizovanou tramvaj v Brně, což je další velký krok pro pohodlí cestujících zejména v letních měsících. Potvrzují tak strategii městské hromadné dopravy v Brně – nakupovat nové vozy výhradně vybavené klimatizací. Konkrétně těchto tramvají bude ve městě do roku 2024 jezdit až 41 a v provozu nahradí starší vozy typu K2 a jejich podtypy,“ řekl radní města Brna pro dopravu Petr Kratochvíl. Vedle klimatizace v prostoru pro cestující je další předností vozů i plná nízkopodlažnost, kdy je přístup do vozidla všemi dveřmi bezbariérový. Dalšími výhodami je vysoká teplotní a hluková izolace vozidel a USB nabíječky.

„Na montáži tramvají se v ústředních dílnách podílí pracovníci téměř všech profesí. Celkem se kompletace v různých fázích účastní přibližně 40 zámečníků, 30 elektrikářů, osm stolařů, pět lakýrníků a pět soustružníků. Další pak provádějí pomocné a přípravné práce. Při montáži byly nejobtížnější začátky, kdy se naši lidé museli seznámit se zcela novou koncepcí vozidla, která je zcela odlišná od předchozích. Jejich práce si velmi vážím
a stojím si za tím, že naše ústřední dílny jsou v České republice unikátní,
“ vysvětlil generální ředitel Dopravního podniku města Brna Miloš Havránek.

Do poloviny května by měl vyjet do ulic i druhý drak. Zkušební jízdy v nejbližších dnech čekají i třetí vozidlo. Na konci roku 2020 dopravní podnik počítá s celkem šesti vozidly v ulicích města. Vypravení vozů by mělo být nejčastěji na linku číslo 4.

Dopravní podnik chystá v souvislosti s uvedením vozů do běžného provozu vydání doplňkových reklamních předmětů. Ty budou dostupné v Informační kanceláři na Novobranské nebo na e-shopu DPMB.

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..