fbpx
i-Doprava.comNovinky ze světa dopravy

 

 

 

Věrný železniční provoz se snažíme přiblížit malým i velkým návštěvníkům, říká majitel zahradní železnice Vracov

Zdroj: archiv Zdeňka Iše

Zdeněk Iš (46) se narodil ve Vracově, kde žije dodnes. Vystudoval Střední odborné učiliště železniční ve Valticích v oboru Mechanik opravář kolejových vozidel a Střední odborné učiliště v Kyjově v oboru Elektromechanik silnoproudých zařízení. Svou zahradu proměnil v ráj nejen mladých fanoušků železnice. Na čem aktuálně pracuje a jak to vidí s letošní sezónou? 

Více informací o železnici naleznete ZDE.

Kde bychom měli hledat počátky nápadu na vytvoření trochu větší zahradní železnice?

V roce 2007 jsem postavil na zahradě malý přístřešek a asi 20 m kolejí s rozchodem 600 mm. Chtěl jsem vyzkoušet, jestli je člověk (já) schopen postavit doma „na koleně“ lokomotivu – nebo vůbec, nějaký stroj, který je schopen pohybu po kolejích. Sice jsem byl vyučen v oboru „Mechanik opravář kolejových vozidel“ s praxí v LD Veselí nad Moravou, a pak také Elektromechanikem silnoproudých zařízení, ale praktická konstrukce něčeho takového, je (jak jsem se několikrát přesvědčil), trochu náročnější disciplína. Ale začínal jsem od jednoduché lokomotivy v dřevěném přístřešku, kdy nikdo (ani já) netušil a nevěřil, kam až to může dojít.

Jak dlouho trvalo, než se z obyčejné zahrady stal ráj pro malé fanoušky železnice?

Pokud to tedy správně spočítáme, tak letos to bude 13 let. Postupně se rozrůstalo kolejiště, vozový park i technika, která zajišťovala bezpečnost. Vlastně jsme začali fungovat a „předvádět“ provoz skutečné železnice, abychom tím mladou generaci motivovali k práci na železnici a přitáhli ji tím nejlepším způsobem, kdy si můžou ledacos vyzkoušet – tím způsobem jsem byl vlastně postižen i já, tak vím, že to fakt funguje.

Kolik návštěvníků k Vám za sezonu zavítá?

Počet návštěvníků záleží většinou na počasí. Náš rekord je něco přes 1.400 lidí během 4 hodin provozní doby, ale stane se, že zaprší a jsme na 300 lidech, kdy to při 12-15 lidech v provozu už opravdu není rentabilní – ale protože to děláme všichni rádi, tak se na peníze nehledí. Nutné náklady navíc vždycky zaplatíme se svého – tedy rodinného rozpočtu.

A kolik by Vaše zahrada proměněná v malý železniční svět ještě návštěvníků unesla? Nejste na hranici svých kapacit?

Jsme na hranici – při těch 1000 lidech, je bohužel už dost plno všude, a je to problém taky pro místní dopravu, protože existujeme v zastavěné oblasti malého města. Jsme spokojeni, pokud sezona normálně funguje – víc nepotřebujeme, na provoz si vyděláme.

Plánujete ještě nějaké rozšíření? A jsou vůbec ještě nějaké možnosti, kam se rozrůst?

Práce na železnici vlastně nikdy neustaly, protože například zabezpečovací technika je velmi náročná disciplína, kde můžete stále vylepšovat a zdokonalovat. V této oblasti se buduje pořád. Pak také zdokonalujeme vozidlový park. Nevím, jak má kdo představu o tom, co třeba obnáší vyrobit nová kola pro lokomotivu, nebo vymyslet a postavit elektronický regulátor tahu, a spoustu dalších „drobností“, kde vám ani nikdo neporadí, jak na to. Takže odpověď je, že se rozrůstáme, ale není to tolik viditelné na pohled, ale pro zasvěcené a znalé, je to velmi cenné a zajímavé.

Železnice 600 má i svou mobilní aplikaci pro android. Jaký je úspěch aplikace a jaké všechny funkce umožňuje?

Tak toto je úplná novinka, kde vlastně jeden z mládežníků, kteří na naší železnici pracují přes sezonu, tak naprogramoval tuto aplikaci a věřím, že se také bude věnovat jejímu životu. Nějaké závěry, úspěchy a odezvy uživatelů budou asi později.

Co na to říká manželka? Svezla se někdy?

Manželka trpělivě moje okupování zahrady snášela, teď už si asi zvykla, a dokonce při provozních dnech pracuje a prodává občerstvení a upomínkové předměty. Nutno říct, že bez ní by to asi vůbec nešlo – nebude asi moc manželek, které by toto zvládly – železnice vyžaduje opravdu mnoho hodin práce – nezaplacené. Taky mi do toho vařila a vychovali jsme dvě děti, které se snažíme taky zasvětit a v provozní dny „makají“ jako výpravčí a průvodčí. A to víte, že se svezla…

Železnice se vyznačuje svou realističností. Co vše je na Vaší zahradě věrná napodobenina opravdové železnice?

My doufáme, a snažíme se, aby opravdu vše vypadalo reálně (ve zmenšení podobě). Když budu konkrétní, tak lokomotivy – vozidla, zde musím vyjmout vagony pro návštěvníky, protože tady byla upřednostněna bezpečnost před vzhledem a modelem (možná se časem dopracujeme k něčemu modelovému). Zabezpečovací zařízení je konfigurováno jako na skutečné železnici vč. programu, kterým lze provoz řídit, jako ve skutečnosti. Jsou tady funkční zabezpečené přejezdy, návěstidla, přestavníky, staniční hlášení, a hlavně také personál, který používá darované části uniforem železničářů. Během provozního dne to u nás opravdu vypadá jako na nejvytíženějším železničním uzlu v republice.

Kolik metrů kolejí malý železniční svět aktuálně má?

Máme něco kolem 500 m kolejí, 11 výhybek, desítky návěstidel a tři stanice.  Areál není veliký, ale snažíme se o to, aby byl udržovaný z hlediska železnice i zahrady. Tady nám velmi pomáhají moji rodiče, kteří se zahradě věnují úplně nejvíc. Rodiče manželky pak pomáhají při provozních dnech – od přípravy až po finální úklid.

Fanoušky určitě zajímá, jak to vidíte s letošním otevřením?

Bohužel nám letos „ta 13. sezona“ moc nevyšla, protože… víme proč. My věříme, že snad červen–červenec, by to nějak mohlo začít probíhat (třeba v omezeném počtu objednaných návštěvníků). Opravdu nevím, jak to vláda vymyslí… Rozhodně budeme dodržovat nařízení a nehodláme nikoho ohrožovat. Dva ztracené měsíce pro nás budou ztráta veliká, ale to zvládneme.

Jak často zahradu otevíráte? Neplánujete kvůli aktuální situaci později například otevřít i více dní než obvykle?

Zahrada je otevřena jednou za 14 dnů, nemůžeme si zatím dovolit větší počet provozních dnů, protože to s sebou nese také vyšší náklady na provoz a údržbu. Vstupné je dobrovolné,a nejspíš pokud by bylo více provozních dnů – lidí by přišlo méně, už by to nevycházelo ekonomicky.

Každé léto přijíždí mnoho návštěvníků a rodin svým autem. Jak to řešíte s parkováním? Jak se na to tváří místní, jsou tolerantní?

O tom jsem už trochu hovořil – železnice je v zastavěné oblasti a problém s dopravou tady je. Jezdí k nám návštěvníci ze všech koutů republiky i ze zahraničí (ti většinou vlakem). Naše parkoviště pojme asi 40 aut, ostatní musí parkovat v okolí. V organizaci parkování nám pomáhají místní dobrovolní hasiči, kteří řidiče navádí kde zaparkovat, a tím také zajistí průjezdnost v přilehlých ulicích. Místní samozřejmě trpí tímto provozem, ale hlavně tím, když je nějaký řidič bezohledný a neumí (nechce) slušně zaparkovat – to je asi největší problém. Jinak musím říct, že jsou sousedé tolerantní. Ono 2krát 4 hodiny měsíčně, není zase takový problém – je to opravdu málo, myslím ale, že nějaký každodenní pravidelný provoz by už problém pro sousedy byl, ale pro nás nepřipadá v úvahu něco takového podnikat.

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

2 comments
  • Je jen škoda, že tak krásné udělané kolejiště je otevřeno tak málo. Minulý rok jsem tam vezl vnuky, zapomněl jsem se informovat o otvírací době,má chyba. Ale na druhé straně chápu provozovatel, že to není jednoduché udržovat provoz pro veřejnost. Přesto jim budeme s vnukem fandit, a držet palce ,aby se jim dařilo.