fbpx
i-Doprava.comNovinky ze světa dopravy

 

 

 

Nizozemský Connexxion kupuje 20 vodíkových Solarisů Urbino 12 Hydrogen

Zdroj: Solaris

V oblasti na jihu Holandska Zuid-Holland vyjede do konce roku 2021 20 plně bezemisních vodíkových autobusů Solaris Urbino 12 Hydrogen. Kupuje je nizozemský dopravce Connexxion. Součástí smlouvy je i servis na 12 let.

Oblast jižního Holandska je velmi dopravně rušnou oblastí. Oblastní správa tak vítá každou investici do eliminace vypouštění emisí. Společnost Connexxion patří pod skupinu Transdev, která je jedním z největších provozovatelů autobusové dopravy v Holandsku.

Zdroj: Solaris

Vodíkové nádrže jsou umístěny na střeše a je jich celkem pět. Vodík je uložen v plynném skupenství. Celkový objem nádrží je 1560 litrů. Proces tvorby energie spočívá u těchto vozů v přeměně vodíku na elektrickou energii, které pohání elektromotory. Při tomto procesu vniká pouze teplo a pára.

I tato vozidla budou vybavena novým systémem zpětných zrcátek, která jsou nahrazena kamerovým systémem promítaným na palubní desce vozidla. Klimatizace, informační systém a USB porty pro nabíjení drobné elektroniky jsou pak téměř samozřejmostí.

Dopravce vybuduje tankovací stanici poblíž svých garáží. Tu zpřístupní i majitelům vodíkových aut. Výhodou tohoto pohonu mezi těmi alternativními je především rychlost tankování, která u například bateriových vozidel trvá déle. Výhodou je i vyšší dojezd vozidel. Naopak nevýhoda spočívá ve vyšších nákladech na vybudování tankovací stanice.

Connexxion si již od polského výrobce v roce 2017 objednal 40 kloubových vozidel Solaris Urbino 18. Následovala i objednávka dalších například plynových vozidel.

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..