fbpx
i-Doprava.comNovinky ze světa dopravy

 

 

 

Unipetrol Doprava dosáhla vloni rekordních čísel. Do roku 2022 vybaví všechny lokomotivy ETCS

Zdroj: Unipetrol Doprava

Železniční dopravce Unipetrol Doprava, které patří do mezinárodní skupiny ORLEN, v roce 2019 posílila svoji pozici na trhu železniční nákladní dopravy. Celkem společnost přepravila přes 3 miliony tun zboží a rekordní hodnoty dosáhl ukazatel celkového přepravního výkonu, který přesáhl 1,5 miliardy hrtkm.

„Díky pořízení moderních vícesystémových lokomotiv a jejich interoperabilitě můžeme dopravně vstupovat i do okolních států, což šetří peníze a čas. Naše lokomotivy tak běžně operují v Polsku, Německu a hlavně na Slovensku, kam jsme v loňském roce vstoupili na vlastní licenci a s vlastním personálem,“ uvádí Jaroslav Dvořák, jednatel společnosti Unipetrol Doprava, a dodává: „V loňském roce nás potěšil především velký nárůst výkonnosti. Komplexní ukazatel výkonnosti zahrnující i ujetou přepravní vzdálenost se totiž vyšplhal až na rekordních 1 537 932 tisíc hrubotunokilometrů. Svědčí to o tom, že naše lokomotivy byly dobře využívány a docházelo k realizaci přeprav na dlouhých přepravních ramenech, kde je obecně železniční doprava efektivnější než doprava silniční.“

Celkem se na výsledku podílelo 29 lokomotiv, kterými Unipetrol Doprava disponuje. Významný podíl na přepravách zajistily zakázky pro mateřskou společnost ORLEN. Zároveň jako první dopravce v ČR vybavuje své dieselové lokomotivy zabezpečovacím systémem ETCS. Celá flotila bude vybavena v roce 2022.

„Díky pozitivní zpětné vazbě od zákazníků a výraznému zlepšení v oblasti provozní spolehlivosti uvažujeme o pokračování modernizace vozového parku. V této souvislosti jsou z pohledu provozních nákladů velmi pozitivně hodnoceny především moderní lokomotivy Vectron, které dokáží rekuperovat elektřinu a vracet jí zpět do trakční soustavy. Ve srovnání s dieselovými lokomotivami jsou ve spotřebě energií na poloviční úrovni,“ vysvětluje Jaroslav Dvořák.

Co je Unipetrol vlastně zač?

Skupina Unipetrol je největší rafinérskou a petrochemickou společností v Česku. Zaměřuje se na zpracování ropy a na výrobu, distribuci a prodej pohonných hmot a petrochemických produktů – zejména plastů a hnojiv. Ve všech těchto oblastech patří k významným hráčům na českém i středoevropském trhu. Do skupiny Unipetrol spadají rafinérie a výrobní závody v Litvínově a Kralupech nad Vltavou, společnost Paramo se značkou Mogul v Pardubicích a Kolíně, neratovická společnost Spolana a dvě výzkumná centra v Litvínově a Brně. Součástí Unipetrolu je i síť čerpacích stanic Benzina v Česku a na Slovensku. V Česku je Benzina s počtem 416 stanic největším řetězcem. Unipetrol je v České republice jedna z největších firem z hlediska obratu. Za rok 2019 utržila 129 miliard Kč a zaměstnává více než 4 800 lidí. Unipetrol je kromě rozvoje podnikání hrdý na to, že je společensky odpovědnou společností. Proto věnuje stejnou míru pozornosti iniciativám zaměřeným na kultivaci a podporu udržitelného rozvoje, vzdělávání, místních komunit a životního prostředí. V roce 2005 se Unipetrol stal součástí skupiny ORLEN, která je největším zpracovatelem ropy ve střední Evropě.

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..