fbpx
i-Doprava.comNovinky ze světa dopravy

 

 

 

PŘEHLEDNĚ: Slabší provoz na českých letištích využili jejich provozovatelé k rekonstrukcím

Zdroj: areklubbreclav.cz

Situace posledních týdnů, při které bylo ve vzduchu méně letadel než běžně, začali provozovatelé letišť využívat pro rekonstrukce drah a celkové přípravě na letní, stále ovšem nejistou, sezónu. Nejčastější omezení, se kterým se dnes na malých letištích piloti setkají, je uzavření některé z pojezdových a vzletových drah nebo apronů (odbavovacích ploch).

V Chebu probíhá rozsáhlá rekonstrukce betonové dráhy 06/24, která je tak zcela mimo provoz. Letišti jde při tom o získání trvalé licence k provozu, kterou mají aktuálně vystavenou pouze dočasně. V provozu je pouze travnatá dráha. Omezení má zatím trvat do poloviny června. Zato v Marianských Lázních bude od 1.5. uzavřeno zcela.

I v Karlových Varech uzavřeli část letiště. Omezení se týká tří pojezdových drah a travnaté vzletové dráhy. I zde probíhají stavební práce. Letiště je ale kvůli zákazu mezinárodní přepravy ztrátové a výpadek příjmu z části pokrývá hlavně letecká škola. Plzeň-Letkov zase z důvodů hrubých terénních prací rozdělila runway podélně na dvě. V NOTAMu (zpráva pro posádky) ovšem hned dodává, že souběžné přistávání není povoleno. Účelem opatření je umožnit provoz i při probíhajících terénních úpravách povrchu.

V plánu jsou i uzavírky přistávacích drah na letištích Slaný a Benešov. V Benešově ovšem zřídili paralelně s uzavřenou dráhou 09/27 přistávací pruh pro kluzáky. Plachtaři tak nebudou zabírat jedinou otevřenou dráhu na jednom z nejrušnějších letišť v ČR.

V Čáslavi specifikují stavební práce poměrně přesně. Dle oficiálních informací je zde uzavřen jeden celý apron kvůli 20 metrů dlouhému výkopu. Letiště v Ostravě-Mošnově bude uzavřeno od 18.4. do 20.4. Bude zde probíhat oprava betonového povrchu dráhy 04/22. Provoz bude vyloučen zcela s výjimkou vrtulníků policie a ZZS. Vzhledem k uzavření letiště pro mezinárodní přepravu nebudou žádné komerční lety ovlivněný.

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..