fbpx

Čiernohronská železnica získá elektrická vozidla ze Švýcarska

Zdroj: Phillipp Flubacher

Jak jsme již psali v článku Rozvojové plány spoločnosti Čiernohronská železnica, v kantonu Basel-Landschaft bývalá společnost Waldenburgerbahn AG (dnes součást společnosti BLT BASELLAND TRANSPORT AG) bude kvůli rekonstrukci a změně rozchodu kolejí (z 750 mm na 1000 mm) od roku 2022 vyřazovat svůj přebytečný majetek (infrastrukturu dopravní cesty v délce 13 km s výhybnami, zabezpečovacím zařízením, trakcí a pod. a zároveň 7 ks elektrických hnacích vozů s kapacitou 33 míst a 10 ks řídících vozů s kapacitou 49 míst k sezení). Hledala proto silného partnera, který zaručí, že železniční infrastruktura i vozidla budou sfunkčněné a nadále používané a který zároveň prokáže dostatečnou odbornou způsobilost pro její provozování a plán budoucího využívání. Kanton Basel-Landschaft proto vypsal soutěž s termínem 31.01.2020 na poskytnutí této železniční infrastruktury a technologie komukoliv, kdo projevil seriózní zájem o budoucí využití této infrastruktury a technologie. Společnost Čiernohronská železnica n. o. koncem března 2020 tuto soutěž vyhrála a dne 03.04.2020 podepsala se společností BLT BASELLAND TRANSPORT AG smlouvu o nákupu výše uvedených 17 vozidel za úhrnnou cenu 80 tis. CHF bez DPH (zbytek infrastruktury je ještě předmětem jednání). Jde o neopakovatelnou příležitost, jak získat finančně výhodné a funkční řešení.

Ovšem i když získání vyřazovaných vozidel bylo poměrně laciné, vyvolaná investice pro jejich umístění se pohybuje ve výšce cca 10 mil. EUR, což by mělo být financovatelné v budoucím programovacím období z evropských strukturálních a investičních fondů (ESIF) a z operačního programu Dopravní infrastruktura; bude mj. potřebné vybudovat ve vhodné lokalitě vlastní technologické zázemí (nové depo, dílny, vodní elektrárnu příp. napájecí stanici a pod.).

Jde současně o impulz, jak zrychlit a zmodernizovat současnou hlavní trať Chvatimech – Dobroč a předurčit tak charakter dalších nových navrhovaných tratí směr Osrblie, Urbanov vrch a Krupová dolina. Odhadované provozní náklady v rámci připravovaného integrovaného dopravního systému Banskobystrického kraje představují cca 600 tis. EUR ročně; jejich přesnou výšku však určí až přesný plán dopravní mobility, který Banskobystrický kraj v současnosti zpracovává.

Současná trať Čierny Balog – Vydrovo zůstane zachovaná jako muzeální s parním provozem a s provozem drezín.

Dotazník k barevnému řešení vozidel ZDE.

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..