fbpx
i-Doprava.comNovinky ze světa dopravy

 

 

 

Koridorový tankodrom z Velimi do Poříčan projde rekonstrukcí. Vzniknou dvě nové odbočky

Foto: České dráhy

Jeden z nejfrekventovanějších úseků české železnice čeká významná rekonstrukce. Jde o úsek na hlavním koridoru z Prahy na východ, konkrétně mezi stanicemi Velim a Poříčany. Stavba bude spolufinancována z nového programu CEF Blending, který je kombinací finančních prostředků z unijního Nástroje pro propojení Evropy (CEF) a úvěru od Evropské investiční banky (EIB). Stavbu s celkovými investičními náklady 3,83 miliardy Kč zrealizuje sdružení SWIETELSKY Rail CZ + Subterra a.s..

Jde o vůbec první stavbu financovanou z nového programu CEF Blending. Ten je zaměřený především na již dříve modernizované části koridorů. Konkrétně v tomto případě projdou přestavbou mezistaniční úseky Velim – Pečky a Pečky – Poříčany a stanice Velim a Poříčany. Stanice Pečky bude rekonstruována v rámci samostatné akce, kterou už také připravujeme,“ uvedl generální ředitel Správy železnic Jiří Svoboda. První výluky v souvislosti se stavbou začnou letos v červnu, celá stavba potrvá do konce roku 2022.

Stanice Poříčany prošla částečnou rekonstrukcí poměrně nedávno. Nyní se naváže rekonstrukcí staničních kolejí a dvou desítek výhybek. Součástí bude i obnova odvodnění železničního spodku. Dále bude mezi Pečkami a Velimí zrekonstruovaný kompletně železniční svršek i spodek. Vzniknou zde dvě nové odbočky v Cerhenicích a Tatcích, které budou sloužit ke zvýšení variability řízení provozu v silně vytíženém úseku. Rekonstrukcí projdou i všechny zastávky na daném úseku.

Na již zmiňované části koridoru dojde ke zrušení jednoho železničního přejezdu a rekonstrukci pěti železničních mostů. Dojde i k rozšíření protihlukových opatření. Obnovu čeká i trakční vedení.

Součástí projektu je rovněž obnova a rozšíření funkcionalit staničního zabezpečovacího zařízení ve Velimi a v Pečkách. V Poříčanech se vybuduje zcela nové staniční zabezpečovací zařízení. V traťových úsecích se bude instalovat nový centralizovaný elektronický automatický blok, v důsledku toho dojde k potřebné úpravě softwaru.

Celkové investiční náklady stavby činí 3,830 miliardy Kč bez DPH. Projekt bude v rámci nástroje CEF Blending spolufinancovaný Evropskou unií do výše 20 % způsobilých nákladů na realizaci a financovaný z úvěru EIB až do výše 50 % celkových investičních nákladů. Národní financování zajistí Státní fond dopravní infrastruktury.

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..