fbpx
i-Doprava.comNovinky ze světa dopravy

 

 

 

Plzeň desinfikuje vozidla mlhováním. Zkouší i ochranu povrchů na minimálně 12 měsíců

Foto: PMDP

Plzeňské městské dopravní podniky nově testují další metodu dezinfekce vozového parku. Kromě každodenního čištění vozu je nově aplikována metoda formou tzv. mlhování. Ta by měla mít účinnost až tři týdny.

„Každodenní úklid vozů po návratu do vozovny je pro nás standardní, ale vzhledem k vývoji současné situace ohledně šíření koronaviru Covid-19 přijímáme od začátku března různá preventivní opatření a důraz klademe na co nejúčinnější desinfekci vozů,“ říká Roman Zarzycký, 1. náměstek primátora a předseda představenstva PMDP, a dodává: „Před dvěma týdny jsme na celý vozový park nechali aplikovat desinfekci formou mlhování a vzhledem k dobrým výsledkům jsme proces tento víkend na všech našich vozech opakovali. Včera byl na vybraných trolejbusech nově proveden i zkušební nástřik speciální antivirové a antibakteriální nanovrstvy. V případě, že se tato metoda osvědčí, bude postupně aplikována na celý vozový park.“

Vedle těchto druhů čištění vyzkoušel dopravní podnik i novou nanotechnologii, která by měla chránit povrchy proti virům a bakteriím minimálně 12 měsíců. Tato dvousložková nanotechnologie by měla mít oproti dezinfekce ozonem nebo aerosolem mnohonásobně delší účinnost.

Dopravní podnik také chystá po dvou týdnech setřít povrchy vozů, aby zjistil účinnost jednotlivých technologií.