fbpx
i-Doprava.comNovinky ze světa dopravy

 

 

 

Pražské “Té dvojky” z Liberce slavnostně pokřtěny. V sobotu budou představeny veřejnosti

Pražský dopravní podnik (DPP) dnes v 10:30 slavnostně pokřtil dva “nové” historické vozy T2R pro retro linku 23. Ten vozy koupil koncem roku 2018 v Liberci. Jednalo se o poslední dva provozní vozy řady T2 na světě. Staré jsou 58 a 62 let.

Jejich opravu si DPP objednal u ostravské firmy EKOVA, kam dorazily po železnici v únoru 2019. Ihned po vykládce v areálu společnosti začaly práce na jejich odstrojení a úpravách vozových skříní. Během následujících měsíců prošly kompletní opravou a dostalo se jim požadovaného historického vzhledu. Vůz s evidenčním číslem 6004 (v Liberci jezdil pod číslem 19) získal podobu z 80. let, vůz číslo 6003 (v Liberci známý jako vůz 18) reprezentuje vzhled těchto tramvají z 60. let. V druhé polovině prosince roku 2019 byly vozy odeslány dopravnímu podniku v Praze, kde v únoru proběhlo jejich oživení a zkušební jízdy.

Vozy 6003 a 6004 byly dnes (21. 2. 2020) odpoledne představeny a pokřtěny za účasti novinářů a zástupců hlavního města Prahy, DPP, libereckého DP i společnosti Ekova, kde byla oprava vozů provedena. Zítra (v sobotu) pak dostane možnost se na ně podívat i široká veřejnost na dvoře střešovické vozovny. Podle informací serveru i-Doprava.com svezou první cestující první víkend v březnu na lince 2.

Pražský dopravní podnik bude obě renovované tramvaje provozovat na pravidlené nostalgické lince číslo 23, která vede přes historické centrum. Ta je věnovaná dílu významného průmyslového designéra Františka Kardause. V současné době na ní jezdí tramvaje řady T3 v různých modifikacích v podobě z 80. let.

V Praze v minulosti jezdily pouze dva prototypy T2 vyrobené v roce 1955. Jeden z nich zde získal po generální opravě jako první tramvaj T2 dvojici čelních reflektorů. Po deseti letech provozu se jeho domovskou destinací stala Olomouc. Druhý prototyp po krátkém testování v Praze zamířil do Liberce a poté do Bratislavy, odkud se v roce 1977 vrátil do našeho hlavního města. Stal se z něj historický exponát, který dnes mohou návštěvníci obdivovat v muzeu městské hromadné dopravy ve Střešovicích.

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..