fbpx
i-Doprava.comNovinky ze světa dopravy

 

 

 

Černých pasažérů v Brně ubylo. Nejčastěji jsou chyceni mladí do 25 let

Foto: DPMB

Revizoři v roce 2019 přistihli bez jízdenky o více než 3 tisíce černých pasažérů méně. Celkem jich bylo 55 531 a jejich věk se nejčastěji pohyboval od 18 do 25 let. Stále oblíbenější způsob placení pokuty je přitom bezkontaktně přímo ve vozidle.

„Trvalý pokles neplatících cestujících je pro nás pozitivním signálem a svědčí o zlepšující se dostupnosti jízdních dokladů. Lidé si je mohou zakoupit přes internet z pohodlí domova, přes mobilní aplikace, smsky, nebo ve vybraných automatech zaplatit bezkontaktně. Přelomový bude letošní rok, kdy plánujeme zavést možnost bezkontaktní platby za jednorázové jízdenky přímo ve vozech,“ uvedl generální ředitel Dopravního podniku města Brna Miloš Havránek. „Dalším důvodem je jistě i finanční dostupnost, jízdné se v Brně nezdražovalo od roku 2012,“ dodává Havránek.

Jako prevenci pro zapomnětlivce dopravní podnik zasílá upozornění těm, kteří vlastní elektronické předplatné jízdenky. Celkem za loňský rok provedli kontroly ve 119 tisících vozidlech. V každém vozidle v průměru chytili 0,47 cestujícího bez jízdenky. Dopravní podnik zároveň zaměstnává 44 revizorů, jeden revizor v průměru pochytal 1262 hříšníků za rok a provedl 2705 kontrol.

„Všichni revizoři jsou vybaveni bankovními terminály. Lidé jim loni bezkontaktně na místě uhradili devět tisíc pokut, což je o tři a půl tisíce více než v roce 2018,“ řekl Havránek.

„Amnestii v loňském roce využilo 40 procent z 433 v tyto dny neplatících cestujících. Na základě dlouhodobého sledování můžeme říci, že má tato akce žádaný efekt, protože zhruba polovina z těchto lidí, si následně opět předplatní jízdenku zakoupí,“ vysvětluje vedoucí tarifního odboru Vít Prýgl.

Pokuta za cestování bez platného jízdního dokladu je v Brně 800 Kč + jízdné při zaplacení do pěti pracovních dní, poté se vyšplhá na 1500 Kč + jízdné.

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..