Na jih Moravy zamíří 37 nových RegioPanterů. Na páteřních linkách nahradí staré soupravy

Foto: Škoda Transportation

Celkem 37 jednotek typu RegioPanter dodá Škoda Transportation do Jihomoravského kraje, a to do prosince 2022. Celková hodnota zakázky činí 6,5 mld. Kč, financování z většiny zajistí dotace z operačního programu doprava.

Nové Pantery jsou přednostně určeny pro linky S2 Křenovice – Brno – Březová nad Svitavou a S3 Vlkov u Tišnova – Brno – Břeclav, tedy na páteřních linkách v Brněnské aglomeraci. V případě elektrifikace dalších tratí se očekává nasazení i na nich.

Jednotky Škoda dodá ve dvou variantách. 31 čtyřvozových s kapacitou 333 sedadel a 6 dvouvozových, které pojmou 146 sedících cestujících. Výrobce dodá vozidla ve variantě pouze s druhou třídou.

Samozřejmostí jsou multifunkční oddíly pro přepravu většího množství jízdních kol, invalidních vozíků, kočárků a objemných zavazadel, bezbariérové toalety a klimatizace. Široké vstupní dveře umožní rychlou výměnu cestujících. Dále budou vlaky vybaveny USB porty, Wi-Fi, kamerovým systémem, ETCS a také systémem pro sčítání cestujících.

Již nyní je v Jihomoravském kraji v provozu 7 jednotek RegioPanter. V příměstské dopravě však stále převládají soupravy s vozy Bdmtee.

“Brzy bude v ČR v provozu již více než sto těchto moderních jednotek. Navíc v příštím roce vyjedou do provozu také na Slovensku a v roce 2022 také v Lotyšsku. Nová generace z řady RegioPanterů zatraktivní železniční dopravu na území Jihomoravského kraje. Součástí zakázky je i možnost dodatečného zvýšení kapacity vložením dalších vozů a zároveň možnost poskytování full servisu po dobu 30 let jejich provozu,” říká Tomáš Ignačák, místopředseda představenstva skupiny Škoda Transportation.

Napsat komentář

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

i-Doprava.com