fbpx
i-Doprava.comNovinky ze světa dopravy

 

 

 

“Nové” tramvaje pro Prahu. V Ostravě dokončili renovaci tramvají T2R

Foto: EKOVA ELEKTRIC

Ostravská společnost EKOVA ELEKTRIC, zabývající se opravou a údržbou prostředků městské hromadné dopravy, dnes oznámila dokončení náročné renovace tramvají T2R pro pražský dopravní podnik (DPP). Ten vozy koupil koncem minulého roku v Liberci. Jednalo se o poslední dva provozní vozy řady T2 na světě. Staré jsou 58 a 62 let.

Tramvaje dorazily po železnici do Ostravy v únoru 2019. Ihned po vykládce v areálu EKOVY začaly práce na jejich odstrojení a úpravách vozových skříní. Během následujících měsíců prošly kompletní opravou a dostalo se jim požadovaného historického vzhledu. Vůz s evidenčním číslem 6004 (v Liberci jezdil pod číslem 19) získal podobu z 80. let, vůz číslo 6003 (v Liberci známý jako vůz 18) reprezentuje vzhled těchto tramvají z 60. let. Ve čtvrtek 19.12.2019 dopoledne budou tramvaje naloženy na návěs a odeslány dopravnímu podniku v Praze, kde také proběhne jejich oživení a zkušební jízdy.

Pražský dopravní podnik bude obě renovované tramvaje provozovat na pravidlené nostalgické lince číslo 23, která vede přes historické centrum. Ta je věnovaná dílu významného průmyslového designéra Františka Kardause. V současné době na ní jezdí tramvaje řady T3 v různých modifikacích v podobě z 80. let.

V Praze v minulosti jezdily pouze dva prototypy T2 vyrobené v roce 1955. Jeden z nich zde získal po generální opravě jako první tramvaj T2 dvojici čelních reflektorů. Po deseti letech provozu se jeho domovskou destinací stala Olomouc. Druhý prototyp po krátkém testování v Praze zamířil do Liberce a poté do Bratislavy, odkud se v roce 1977 vrátil do našeho hlavního města. Stal se z něj historický exponát, který dnes mohou návštěvníci obdivovat v muzeu městské hromadné dopravy ve Střešovicích.

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..