fbpx
i-Doprava.comNovinky ze světa dopravy

 

 

 

Praha-Veleslavín se změní k nepoznání. Architekti vybrali vítězný návrh

Zdroj: SŽDC

Správa železnic v únoru vypsala architektonickou soutěž na podobu železniční stanice Praha-Veleslavín. V prvním kole bylo podáno 22 návrhů, z čehož bylo vybráno pět, které postoupili do dalšího kola. 5. srpna již měla mezinárodní odborná porota všechny návrhy na stole. Jak porota rozhodla zveřejnila SŽDC dnes.

Stanice Praha-Veleslavín leží na trati Praha – Kladno, u která by měla být v budoucnu modernizována na rychlodráhu s odbočkou na Letiště Václava Havla. V červnu správce železnic prezentovala modernizaci takzvanou jižní variantou.

Jde o první architektonickou soutěž, kterou SŽDC vyhlásila. Vítězný návrh pracuje se stanicí jako s významným přestupním uzlem a zároveň jako s branou do města. Právě nádraží Veleslavín je místem, kde se mnoho turistů přilétající na pražské letiště, ocitne hned po příjezdu. Dle autorů návrhu je prostor stanice přehledný a cestující se v něm má snadno navigovat.

Střecha nádraží je navržena jako velká travnatá pobytová plocha protnutá pěšími a cyklistickými trasami. Navazuje tak na 10 km dlouhý lineární park, který vznikne v úseku Veleslavín – Dejvice díky plánovanému zahloubení železniční trati,“ uvedl architekt Dalibor Hlaváček, který společně se Zuzanou Kučerovou vítězný návrh vypracovali.

V prostorách nádraží a jeho okolí má vzniknout prostředí pro rozmanité ekosystémy. Najdeme zde tak vzrostlé stromy, popínavé rostliny i systém pro využití dešťové vody. Původní výpravní budova má být zachována. Návrh je však určující nejen pro modernizaci této stanice ale pro celou trať do Kladna.

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..