i-Doprava.comNovinky ze světa dopravy

Praha-Veleslavín se změní k nepoznání. Architekti vybrali vítězný návrh

Zdroj: SŽDC

Správa železnic v únoru vypsala architektonickou soutěž na podobu železniční stanice Praha-Veleslavín. V prvním kole bylo podáno 22 návrhů, z čehož bylo vybráno pět, které postoupili do dalšího kola. 5. srpna již měla mezinárodní odborná porota všechny návrhy na stole. Jak porota rozhodla zveřejnila SŽDC dnes.

Stanice Praha-Veleslavín leží na trati Praha – Kladno, u která by měla být v budoucnu modernizována na rychlodráhu s odbočkou na Letiště Václava Havla. V červnu správce železnic prezentovala modernizaci takzvanou jižní variantou.

Jde o první architektonickou soutěž, kterou SŽDC vyhlásila. Vítězný návrh pracuje se stanicí jako s významným přestupním uzlem a zároveň jako s branou do města. Právě nádraží Veleslavín je místem, kde se mnoho turistů přilétající na pražské letiště, ocitne hned po příjezdu. Dle autorů návrhu je prostor stanice přehledný a cestující se v něm má snadno navigovat.

Střecha nádraží je navržena jako velká travnatá pobytová plocha protnutá pěšími a cyklistickými trasami. Navazuje tak na 10 km dlouhý lineární park, který vznikne v úseku Veleslavín – Dejvice díky plánovanému zahloubení železniční trati,“ uvedl architekt Dalibor Hlaváček, který společně se Zuzanou Kučerovou vítězný návrh vypracovali.

V prostorách nádraží a jeho okolí má vzniknout prostředí pro rozmanité ekosystémy. Najdeme zde tak vzrostlé stromy, popínavé rostliny i systém pro využití dešťové vody. Původní výpravní budova má být zachována. Návrh je však určující nejen pro modernizaci této stanice ale pro celou trať do Kladna.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..