fbpx
i-Doprava.comNovinky ze světa dopravy

 

 

 

Soud zamítl žalobu RegioJetu na FlixBus ohledně nekalé soutěže

Foto: FlixBus

V pátek soud zamítl žalobu společnosti RegioJet, kterou podal na FlixBus. Stalo se tak hned při prvním jednání. Podle RegioJetu se FlixBus dopustil nekalé soutěže tím, že držel příliš dlouho údajně podnakladové ceny, které použil na vytlačení RegioJetu z trhu.

RegioJet v žalobě požadoval úhradu způsobené škody, kterou vyčíslil na 8 milionů korun. Kromě toho požadoval, aby FlixBus přestal jezdit za údajně podnakladové ceny.

„Soudkyně nám dala za pravdu ve všech klíčových bodech a žaloba byla při prvním jednání zamítnuta v plném rozsahu. Náš postup je v souladu s pravidly férové soutěže a není možné, aby jeden soutěžitel diktoval druhému, za jaké ceny má nabízet své služby. Je to příznivá zpráva pro celé odvětví dopravy a zejména pro zákazníky v Česku, kteří mají díky konkurenci na trhu výběr z širší nabídky služeb a lepších cen. Na písemné vyhotovení rozsudku zatím čekáme,“ uvádí ředitel společnosti FlixBus pro Českou republiku Pavel Prouza.

„Česká justice neumí ochránit zákazníky před predátory, jako je Flixbus, kteří chtějí pomocí podnákladových cen, ovládnout trh a získat pro sebe monopol. Flixbus sledoval v České republice jediný cíl – buď se mu podaří podmanit si ostatní dopravce, nebo je z trhu vytlačí podnákladovými cenami stejně, jako to udělal v jiných evropských zemích,“ řekl k případu Aleš Ondrůj, tiskový mluvčí společnosti RegioJet.

„Majitel společností STUDENT AGENCY, potažmo RegioJet, které jsou na dotčených trzích většími hráči, než jsme my, se během posledních dvou let stavěl do role samozvaného arbitra a veřejně prezentoval, jaké ceny můžeme zákazníkům nabízet a co je chování soutěžně přijatelné či nikoliv. Není to poprvé, co si vysvětluje pravidla hospodářské soutěže po svém. Společnostem STUDENT AGENCY, potažmo RegioJet, patrně vadí samotná existence dalšího soutěžitele na trhu a odmítají akceptovat konkurenci dalších subjektů. Je zřejmé, že konkurence náš sofistikovaný obchodní model buďto nechápe, nebo se jej snažila soudu předestřít účelově a nepravdivě jinak, než jak reálně funguje. Zvažujeme nyní žalobu na ochranu pověsti naší společnosti,“ dodává Prouza.

„Páteční rozhodnutí soudu jde proti férovému fungování trhu a proti zájmům zákazníka. Soudkyně konstatovala, že pro takové případy, kdy se predátor, jako je Flixbus, snaží cenovou válkou získat monopol, neexistuje žádná judikatura, a proto si ji sama vytvořila, když rozhodla, že kdokoli může beztrestně podnákladovými cenami cíleně zničit konkurenci a tím poškodit zájmy zákazníka,“ oponuje rozhodnutí soudu Ondrůj.

Dle FlixBusu se RegioJet dopustil jednání na hraně hospodářské soutěže tím, že posílal společnosti FlixBus předžalobní výzvy, aby ukončila jízdu za současné ceny. Požadovala, aby se úroveň cen zvýšila na určitou úroveň, která by dle společnosti RegioJet nebyla podnákladová. Dle FlixBusu se jednalo o pokus vytvořit kartelovou dohodu.

„Na český trh vnesl FlixBus chybějící konkurenci v oblasti dálkových autobusových spojů představením alternativní nabídky palubních služeb a především větší nabídku v oblasti cestování pro tuzemské zákazníky. Konkurence je trhu prospěšná a širší nabídka zákazníkům přináší možnost volby a současně kvalitnější služby nebo výhodnější cenu. FlixBus nastavuje ceny samostatně a nezávisle na konkurenci tak, aby zákazníci získali kvalitní služby za co nejlepší cenu,“ říká Prouza.

Dle Ondrůje sám FlixBus zde spustil nekalou soutěž s cílem ovládnout český trh a poškodit místní dopravce. „Ostatní dopravce nutil ke spolupráci buď za nepřijatelných podmínek nebo se je snažil zlikvidovat podnákladovými cenami na úrovni 55% nákladů. Do České republiky přišel Flixbus jako evropský dominant, který má v řadě zemí téměř monopol a o stejné se pokoušel také v ČR,“ dodal Aleš Ondrůj.

Redakce i-Doprava má k dispozici nezávislé posouzení společnosti NEXT Finance, které pro Vás zpracováváme a brzy o něm budeme informovat ve zvláštním článku.

EDIT 13:58 – bylo doplněno vyjádření společnosti RegioJet

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..