fbpx
i-Doprava.comNovinky ze světa dopravy

 

 

 

Odbavených 17 milionů cestujících je na hraně. Letiště Praha musí rozšířit Terminál 2

Foto: Letiště Praha

Největší letiště v zemi včera zaznamenalo milník v podobě 17 milionů odbavených cestujících od začátku roku. Za růstem stojí podle letiště především rozvoj přímých spojení do nových destinací a vyšší atraktivita těch stávajících jako jsou Londýn, Amsterdam, Moskva či Paříž. Podle Václava Řehoře, předsedy představenstva Letiště Praha, se tak letiště dostává k maximu své kapacity.

Nejvyšší vytížení zaznamenává letiště zpravidla o letních prázdninách. Rekordním byl v tomto ohledu měsíc srpen, kdy letiště odbavilo bezmála 2 miliony cestujících. V prvních třech kvartálech zde zaznamenali meziroční nárůst počtu cestujících o 5,73 %, v říjnu toto číslo dosáhlo dokonce hodnoty 8,13 %.

„Téměř přesně po roce slavíme další významný milník v historii pražského letiště. K dnešnímu dni jsme na Letišti Václava Havla Praha překonali hranici 17 milionů odbavených cestujících. Tímto vynikajícím výsledkem se ovšem letiště dostává na samotnou hranu svých provozních kapacit. Další nárůsty, se kterými počítáme také příští rok, již mohou být na úkor komfortu cestujících. Proto je potřeba co nejrychleji začít realizovat přípravné projekty dlouhodobého rozvoje letiště. S prvními projekty jsme již začali. V lednu příštího roku otevřeme čtvrtý ostrov s odbavovacími přepážkami na Terminálu 2 a pokračujeme také s rekonstrukcí třídírny zavazadel,“ říká Václav Řehoř, předseda představenstva Letiště Praha.

Letiště je na hraně svých kapacit, proto v polovině listopadu představilo svoji dlouhodobou strategii. Ministerstvo financí mu také přislíbilo investici 16 miliard korun na rozšíření Terminálu 2. Do konce roku 2028 by se tak měla zvýšit kapacita i přistavěním 9 nových stojánek a modernizace by se měly dočkat i pojezdové dráhy, parkovací domy nebo estakády a další dopravní komunikace. Nejbližší novinkou je ovšem otevření čtvrtého bloku odbavovacích přepážek v průběhu ledna. Další rozšiřování letiště, včetně případné stavby paralelní dráhy, budou podléhat dalšímu schvalování.

Zdroj: Letiště Praha

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..