fbpx
i-Doprava.comNovinky ze světa dopravy

 

 

 

Co můžete chtít po Českých drahách a nejspíš jste to nevěděli

Foto: České dráhy

Ve vlacích našeho národního dopravce se často potkáte s mnoha různými pravidly, povinnostmi a zákazy. Smluvní podmínky jsou těchto výrazů plné. Co ale vlastně můžeme po Českých drahách požadovat krom samotné cesty a případné kompenzace? Sestavili jsme pro Vás výčet těch méně známých práv cestujících.

Zapomenutá IN-karta:
Zapomněli jste svojí IN-kartu s nahranou aplikací doma, ale už jste vyrazili na cestu? Nevadí. Když situaci objasníte průvodčímu, bude vám umožněno tzv. dodatečné prokázání nároku a přiznáno jízdné jako by jste ji měli u sebe. Kartu pak do třiceti dnů donesete na jakoukoli pokladnu i s potvrzeními z vlaků. Za libovolný počet potvrzení zaplatíte 50kč poplatek. Pokud jste kartu ztratili, musíte nejdříve požádat o duplikát.

Přerušení jízdy:
Při delší jízdě může cestující po 101 km přerušit jízdu. Jeho jízdenka zůstává platná. Lze tedy vystoupit z vlaku a po přestávce pokračovat dalším, nebo si nechat ujet přípoj. Po 101 km můžete jízdu přerušovat libovolně, ale důležité je nepřekročit časovou platnost jizdenky.

Nástup bez jízdenky:
Ve stanici obsazené prodejním místem ČD je možné koupit jízdenku u průvodčího, pokud přestupujete z přípojného vlaku (na základě jízdenky z tohoto vlaku) a při přestupu z vlaku se samoobslužným odbavením nebo náhradní dopravy.

Zpožděný přípoj:
Pokud má váš vlak zpoždění a máte obavu, jestli stihnete přípoj, oslovte průvodčího. Měl by se pokusit zdržet jeho odjezd. Pozor ale na terčík v jízdním řádu. Ten značí, že vlak v danné stanici nečeká na žádné přípoje.

Jízda oklikou:
Ujel vám vlak na který jste si koupili jízdenku a rozhodli jste se jet jinudy? V klidu nasedněte do vašeho náhradního vlaku a ohlašte průvodčímu jízdu oklikou. Na základě vaší jízdenky vám vypočítá doplatek a vy nepřijdete o peníze z původní jízdenky. Doplatit můžete i jízdu za cíl, ještě před dosažením původního cíle nebo z vázané jízdenky na obyčejnou či jízdu v první třídě.

Mimořádné zastavení vlaku:
I taková věc lze objednat a to alespoň 60 dní dopředu, přičemž to musí být schváleno zaměstnanci dopravce. Neschválení hrozí především u mezinárodních expresů a na velmi vytížených tratí. Cena se pak odvíjí podle času zdržení. Za minutu zdržení vlaků Os a Sp se účtuje 100 kč, u rychlíků 200 kč a u vlaků vyšší kvality 300 kč.

Vyhledání spojení:

V případě, že se vám například vybije mobil, můžete pokladníka nebo průvodčího požádat o nalezení spojení přes idos. Průvodčí vám ho může dokonce vytisknout v přenosné pokladně.


Smluvní přepravní podmínky ČD ke stažení ZDE

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

2 comments
  • 1) ano, ale cestující znají většinou pouze práva, své povinnosti už nikoliv(např být ve stanici tak včas, aby si stihl koupit doklad, pokud jej nemá a stanice nemá “zavřeno)
    2)v případě zapomenuté in-karty je nutné se ozvat neprodleně a vysvětlit situaci(stát se to může), cestujícímu bude vydáno tzv. dodatečné prokázání nároku na slevu, čili vypsána hlášenka s osobními údaji cestujícího na základě oficiálního dokladu.
    3) tento odstavec o přerušení se týká pouze základní jízdenky, jízdenek vázaných samozřejmě nikoliv, vše je vysvětleno na dokladu nebo při koupi a samozřejmě pokud povinný vlak jede včas..
    Ostatní body sou více méně v pořádku..

    • A hlavně !!! Od 3.12.2019 skončila výjimka s nařízení EU o tom, že se dopravce musí postarat o cestující při mimořádnosti. Při zpoždění nad 60 minut je nárok na občerstvení (vydá pokladna nebo průvodčí) a při ujetí posledního přípoje dne je nárok na ubytování zdarma (proplacení 500 Kč za hotel). Toto platí i pro vnitrostátní cestování.