Ve vlacích našeho národního dopravce se často potkáte s mnoha různými pravidly, povinnostmi a zákazy. Smluvní podmínky jsou těchto výrazů plné. Co ale vlastně můžeme po Českých drahách požadovat krom samotné cesty a případné kompenzace? Sestavili jsme pro Vás výčet těch méně známých práv cestujících.
Zapomenutá IN-karta:
Zapomněli jste svojí IN-kartu s nahranou aplikací doma, ale už jste vyrazili na cestu? Nevadí. Když situaci objasníte průvodčímu, bude vám umožněno tzv. dodatečné prokázání nároku a přiznáno jízdné jako by jste ji měli u sebe. Kartu pak do třiceti dnů donesete na jakoukoli pokladnu i s potvrzeními z vlaků. Za libovolný počet potvrzení zaplatíte 50kč poplatek. Pokud jste kartu ztratili, musíte nejdříve požádat o duplikát.
Přerušení jízdy:
Při delší jízdě může cestující po 101 km přerušit jízdu. Jeho jízdenka zůstává platná. Lze tedy vystoupit z vlaku a po přestávce pokračovat dalším, nebo si nechat ujet přípoj. Po 101 km můžete jízdu přerušovat libovolně, ale důležité je nepřekročit časovou platnost jizdenky.
Nástup bez jízdenky:
Ve stanici obsazené prodejním místem ČD je možné koupit jízdenku u průvodčího, pokud přestupujete z přípojného vlaku (na základě jízdenky z tohoto vlaku) a při přestupu z vlaku se samoobslužným odbavením nebo náhradní dopravy.
Zpožděný přípoj:
Pokud má váš vlak zpoždění a máte obavu, jestli stihnete přípoj, oslovte průvodčího. Měl by se pokusit zdržet jeho odjezd. Pozor ale na terčík v jízdním řádu. Ten značí, že vlak v danné stanici nečeká na žádné přípoje.
Jízda oklikou:
Ujel vám vlak na který jste si koupili jízdenku a rozhodli jste se jet jinudy? V klidu nasedněte do vašeho náhradního vlaku a ohlašte průvodčímu jízdu oklikou. Na základě vaší jízdenky vám vypočítá doplatek a vy nepřijdete o peníze z původní jízdenky. Doplatit můžete i jízdu za cíl, ještě před dosažením původního cíle nebo z vázané jízdenky na obyčejnou či jízdu v první třídě.
Mimořádné zastavení vlaku:
I taková věc lze objednat a to alespoň 60 dní dopředu, přičemž to musí být schváleno zaměstnanci dopravce. Neschválení hrozí především u mezinárodních expresů a na velmi vytížených tratí. Cena se pak odvíjí podle času zdržení. Za minutu zdržení vlaků Os a Sp se účtuje 100 kč, u rychlíků 200 kč a u vlaků vyšší kvality 300 kč.
Vyhledání spojení:
V případě, že se vám například vybije mobil, můžete pokladníka nebo průvodčího požádat o nalezení spojení přes idos. Průvodčí vám ho může dokonce vytisknout v přenosné pokladně.
Smluvní přepravní podmínky ČD ke stažení ZDE
1) ano, ale cestující znají většinou pouze práva, své povinnosti už nikoliv(např být ve stanici tak včas, aby si stihl koupit doklad, pokud jej nemá a stanice nemá “zavřeno)
2)v případě zapomenuté in-karty je nutné se ozvat neprodleně a vysvětlit situaci(stát se to může), cestujícímu bude vydáno tzv. dodatečné prokázání nároku na slevu, čili vypsána hlášenka s osobními údaji cestujícího na základě oficiálního dokladu.
3) tento odstavec o přerušení se týká pouze základní jízdenky, jízdenek vázaných samozřejmě nikoliv, vše je vysvětleno na dokladu nebo při koupi a samozřejmě pokud povinný vlak jede včas..
Ostatní body sou více méně v pořádku..
A hlavně !!! Od 3.12.2019 skončila výjimka s nařízení EU o tom, že se dopravce musí postarat o cestující při mimořádnosti. Při zpoždění nad 60 minut je nárok na občerstvení (vydá pokladna nebo průvodčí) a při ujetí posledního přípoje dne je nárok na ubytování zdarma (proplacení 500 Kč za hotel). Toto platí i pro vnitrostátní cestování.