fbpx
i-Doprava.comNovinky ze světa dopravy

 

 

 

České dráhy podepsaly smlouvy s Ústeckým krajem. Zajistí 80% regionální drážní dopravy

Foto: České dráhy

Zástupci Českých drah včera podepsali 5 nových smluv na zajištění osobní dopravy v Ústeckém kraji. Největší tuzemský železniční dopravce vypraví od 15. prosince v regionální dopravě Ústeckého kraje denně v průměru 672 vlaků. Vlaky ČD ujedou v kraji přibližně 6,1 milionu kilometrů za rok. 

„Vyjednávání o zajištění dopravní obslužnosti na železnici v Ústeckém kraji v příštích letech bylo náročné. Ilustruje to počet dojednaných smluv, ke kterým jsme museli připravit také speciální nabídky. Jen České dráhy zde uzavírají pět nových kontraktů, které nahrazují dosud jediný. Své nabídky jsme předkládali i do dalších tří provozních souborů. V konkurenci mnoha dopravců jsme celkově uspěli a v příštích letech zajistíme v regionu 80 procent výkonů osobní dopravy,“ uvedl Václav Nebeský, předseda představenstva a generální ředitel Českých drah.   

Podle nových smluv budou České dráhy obsluhovat pět provozních souborů:

  • Soubor DMU 120 zahrnující linky T8, U11 a L2 s přesahem do Libereckého kraje po dobu 10 let s výkonem o objemu 1,7 mil. vlkm ročně.
  • Soubor EMU 240 zahrnující hlavně linku U 32 Ústí nad Labem – Lysá nad Labem a doplňkové spoje na většině dalších elektrifikovaných tratích po dobu 4 let s výkonem o rozsahu 1,2 mil. vlkm ročně.
  • Soubor Šluknovsko na 4 roky s rozsahem dopravy 900 tisíc vlkm ročně s plánovaným navýšením od roku 2021 na 1 mil. vlkm.       
  • Soubor Podřipsko na dobu 10 let a o objemu 200 tisíc vlkm ročně.
  • Linku U6 na dobu 10 let s ročním provozním objemem 200 tisíc vlkm.

„Kromě toho je v jednání dodatek ke stávající, tedy šesté, smlouvě zahrnující provoz moderních elektrických jednotek RegioPanter financovaných z regionálních operačních fondů EU, které jezdí na páteřní trase Děčín – Ústí nad Labem – Kadaň. Dodatek předpokládá další dobu provozu na pět let,“ doplnil místopředseda představenstva a náměstek generálního ředitele ČD pro obchod Radek Dvořák.

České dráhy v kraji nasadí především moderní elektrické jednotky RegioPanter a CityElefant a motorové soupravy RegioShark. Ostatní starší vozy byly pro potřeby regionální dopravy modernizovány. Dostaly například nové sedačky a audiovizuální informační systém.

Od 15. prosince budou železniční dopravu v Ústeckém kraji zajišťovat hned 4 dopravci. Mimo Českých drah to bude RegioJet, GW Train Regio a AŽD Praha.

Ve všech vlacích bude platit tarif DÚK. Pokud bude chtít cestující jízdenku podle tarifu ČD, bude to muset nahlásit. Ta se mu však většinou vyplatí jen v případě, že vlastní IN kartu. V ostatních případech dostane cestující jízdenku DÚK, která platí nejen ve vlacích všech dopravců, ale i v autobusech a trolejbusech na území kraje.

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..