fbpx
i-Doprava.comNovinky ze světa dopravy

 

 

 

Titul nejtišší dopravce získává British Airways. Porazilo 9 soupeřů

Foto: Letiště Praha

Dopravce British Airways vyhrál letošní ročník soutěže o nejtišší aerolinku na pražském letišti, kterou pořádá městská část Praha 6 ve spolupráci s Letištěm Praha. Soutěž si klade za cíl motivovat dopravce k nasazování moderních a tichých strojů, nebo dodržování letových tras. Letiště Praha to oznámilo v tiskové zprávě. Podrobná pravidla soutěže naleznete na stránkách letiště.

Testování hlučnosti probíhá každoročně v období od května do října, kdy je největší provoz. Výsledky byly zjištěny pomocí moderního systému TANOS, který situaci hlučnosti vyhodnocuje celý rok a využívá 14 stacionárních a jednu mobilní měřící stanici.

„Hluková problematika je pro nás velmi důležitá, jelikož má přímý dopad na obyvatele žijící v okolí letiště. Proto kontinuálně přijímáme účinná opatření ke snižování hlukové zátěže. Jedná se například o systém hlukových poplatků motivující dopravce k nasazování tišších letadel, provozní opatření upravující pohyb letadel po ploše, zamezení dřívějším nekoordinovaným odletům, které mohou spadat do noci nebo snižování počtu průměrných nočních pohybů. Soutěž Nejtišší dopravce má letecké společnosti pozitivně motivovat k využívání moderních a ekologicky šetrných strojů a ocenit ty, které se na snižování hluku podílejí nejvíce,“ říká Václav Řehoř, předseda představenstva Letiště Praha.

„Cíleně snižujeme dopady letecké dopravy na životní prostředí a bereme svou zodpovědnost za ochranu životního prostředí vážně. Těší nás, že jsme toto prestižní ocenění získali v Praze již podruhé v řadě a neustále se snažíme snižovat hlukovou zátěž napříč celou naší flotilou. Od roku 2015 jsme snížili hluk našich letadel o 10 % na let. Do roku 2020 se chceme dostat na 13 %, a to několika způsoby, včetně investic do nových a tišších letadel s menší spotřebou paliva. Konkrétně do letadel typu Airbus A320 neo, A350, Boeing 787 Dreamliner a 777-9, která budeme nasazovat na naše dlouhé či středně dlouhé tratě. U stávajících letadel přistoupíme k modifikacím za účelem dalšího snižování jejich hlukové stopy,“ komentuje vítězství v soutěži Andy Kershaw, manažer společnosti British Airways pro životní prostředí.

Celkem se v souboji utkalo 10 dopravců, které mají na pražském letišti nejvíce odletů a příletů. Jde o aerolinky Aeroflot, British Airways, České aerolinie, easyJet, KLM Royal Dutch Airlines, LOT Polish Airlines, Lufthansa, Ryanair, Smartwings a Vueling Airlines.

“Důraz na toto ocenění bude stále stoupat, protože jednak si lidé na zemi stále víc váží svého klidu, jednak se do budoucna chystá rozšíření letiště, takže co možná nejtišší dopravci budou téměř nutností, nikoliv jen chloubou těch, kteří si na ocenění potrpí,” říká Ondřej Kolář, starosta MČ Prahy 6.

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..