Dopravní podnik hlavního města Prahy dnes v tiskové zprávě oznámil, že začíná nasazovat na tramvaje 15T ForCity kola s novými pryžovými segmenty. Jejich použití schválil drážní úřad, vykazovaly nejlepší hodnoty v běžném provozu. Postupně by měli eliminovat potenciální závady.
Tento týden se nové pryžové segmenty začínají testovat v provozu s cestujícími ve spolupráci s výrobcem Škoda Transportation. V rámci výběru nejvhodnějšího segmentu bylo testováno 9 pryžových odpružení od 4 evropských výrobců. Nejlepších výsledků dosáhly výrobky od české společnosti AGA a od německého výrobce GMT.
„Instalace nových pryžových segmentů do kol tramvají 15T potrvá v řádu několika týdnů, budou ji provádět naši technici v koordinaci s výrobcem. Povedlo se nám na to vyčlenit více kapacit, kromě vozoven Motol a Pankrác se do výměny zapojí i Opravna tramvají v Hostivaři,“ řekl Jan Šurovský, člen představenstva a technický ředitel DPP – Povrch.
„I přesto, že do kol tramvají 15T nainstalujeme nové, otestované a Drážním úřadem schválené pryžové segmenty, budeme je i nadále, až do odvolání kontrolovat denně, abychom si 100% ověřili, že toto řešení funguje plošně v běžném provozu,“ dodal Šurovský.
Přehled hlavních technickoprovozních opatření zavedených DPP u tramvají 15T od výskytu prvních případů závad kol:
- Úprava předpisu údržby, zvýšení četnosti technických kontrol a proškolení provozních pracovníků jak spolehlivě rozpoznat tento typ technické závady, a jak postupovat při jejím odstranění (2015).
- Analýza závad a hledání příčin ve spolupráci výrobcem (2015 – 2016).
- Analýza pryžových segmentů ve spolupráci s ČVUT (2017).
- Testování 9 různých typů pryžových segmentů od 4 evropských výrobců (od 1. 3. 2018 do 31. 7. 2019).
- Nová série měření a analýz pryžových segmentů ve spolupráci s ČVUT se záměrem zjistit elektrické vlastnosti segmentů v závislosti na teplotě a tlaku (2019).
- Úprava řídícího software tramvají (2019):
- změna brzdné charakteristiky,
- algoritmu skluzové a smykové ochrany,
- změna momentu aktivace zajišťovací brzdy v závislosti na rychlosti,
- zákaz pískování pod nízkou rychlostí,
- zavedení včasné softwarové signalizace řidiči, pokud by došlo k vychýlení obruče kola nad maximální mez stanovenou DPP a výrobcem.
- Zavedení kontroly a měření kol na denní bázi a proškolení řidičů (září 2019).
- Úprava a zpřesnění software pro diagnostiku vozů pro případnou indikaci vady kola (listopad 2019)
- Zpřesnění metodiky měření parametrů a vlastností pryžových segmentů ve spolupráci s ČVUT (listopad 2019)