fbpx

ZSSK ukázalo podobu nového webu. Spustí ho dnes večer

Foto: ZSSK

Slovenský státní dopravce ZSSK dnes večer spusti nový web. Přinese nové technologické vymoženosti a automatické informace o poloze a zpoždění vlaků. Web bude zároveň dostupný na nové adrese zssk.sk. Nový web se také shoduje s designovým provedením ostatních materiálů dopravcem. Zároveň také umožní integraci s dalšími systémy, které bude možné dále přidávat a rozvíjet.

Web využívá redakční systém WordPress. Dopravce zároveň slibuje, že nový web umožní jednodušší orientaci a rychlejší a efektivnější vyhledávání. Nový web se zároveň přizpůsobuje jeho návštěvníkům, kterým v současné době dominují ženy ve věku 25 až 35 let. Návštěvnost webu se pohybuje okolo 650 000 uživatelů měsíčně.

„Interne sme si urobili hĺbkovú analýzu na základe niekoľkých nástrojov (Google Analytics, Google Search Console, SEO Frog, SEO Moz, Alexa Tools), ktorá nám ukázala, ako sa užívateľ na stránke pohybuje, čo hľadá a pod akými kľúčovými slovami. Rovnako sme sa dozvedeli, ktoré stránky sú pre neho atraktívne a strávi na nich viac času a ktoré sú naopak neatraktívne. Analýza nám následne ukázala, ako je potrebné zmeniť užívateľské rozhranie, poprípade kde zlúčiť alebo úplne odstrániť nevyužívané informácie pre cestujúcich,“ prozradil Radoslav Štefánek, člen představenstva a ředitel úseku služeb ZSSK.

„Kým starý web vyhľadával iba presne zadané frázy z názvu článku, nový web dokáže intuitívne vyhľadávať v ktorejkoľvek časti webu, čo podstatne zjednoduší a zrýchli vyhľadávanie a orientáciu na stránke,“ upřesnila Alena Mižiková, vedoucí týmu rozvoje a správy webové stránky.

„V súčasnosti takmer 60 % návštevníkov pristupuje na stránku z mobilných zariadení. V tomto smere bolo nevyhnutnosťou prispôsobiť sa požiadavkám užívateľov a zresponzívniť jeho rozhranie pre všetky typy zariadení. Niekomu sa môže zdať nový web až priveľmi vzdušný, no sledovali sme tým nielen optimalizáciu na mobilné zariadenia, ale rovnako aj súčasné trendy web dizajnu V tejto oblasti sme sa spojili počas tvorby stránky aj so zástupcami slabozrakých a nevidiacich, aby sme prispôsobili stránku čítačom obrazoviek pre túto skupinu cestujúcich,“ uvedl Milan Hric, ředitel sekce digitalizace a rozvoje systémů ZSSK.

„Nový web v súčasnosti prináša automatické informácie o otváracích hodinách, ktoré bolo potrebné doteraz zapracovávať ručne niekoľkokrát za deň. Cestujúci sa na novej stránke dozvedia aj aktuálne informácie o polohe a meškaní vlaku a do budúcna túto funkcionalitu rozšírime aj o možnosť samoobslužného vygenerovania potvrdenia o meškaní vlaku,“ doplnil Hric.

Cílem vývojářů a programátorů bylo především vytvořit takovou strukturu webu, která umožní se dostat ke všem informacím za méně jak tři kliknutí. Předpokládaná cena webu byla 121 000 EUR. Web se nakonec podařilo zhotovit za 82 500 EUR. Konečná cena je tedy výrazně nižší.

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..