fbpx
i-Doprava.comNovinky ze světa dopravy

 

 

 

Před kontrolou vylít, za ní napustit. Letiště Praha omezí spotřebu plastů

Foto: Letiště Praha

Nový program pražského letiště Plasty už neletí se snaží snížit spotřebu jednorázových plastů. Letiště nově instalovalo výlevky na vodu před vstupem do kontrolního bodu a zdroje pitné vody za touto kontrolou, kde si cestující mohou vodu načepovat zdarma. Letiště tak rozšiřuje svoje aktivity v oblasti ochrany životního prostředí, které se dosud soustředily spíše na snižování emisí, ochranu proti hluku či ochranu podzemních i povrchových vod. Zároveň se tak připojuje k některým evropským letištím, která hledají cestu ke snižování produkce plastového odpadu.

„Přestože Evropský parlament schválil zákaz používání jednorázových plastů až od roku 2021, Letiště Praha přichází s vlastní iniciativou již nyní a do praxe bude postupně zavádět konkrétní opatření na snižování jednorázových plastů. Cílem je mimo jiné motivovat cestující, aby snižovali svůj dopad na životní prostředí a cestovali tak například se znovupoužitelnými lahvemi na nápoje či v případě zakoupení nápojů v jednorázových plastových lahvích je před bezpečnostní kontrolou nevyhazovali, ale vyprázdnili je a poté dále používali,“ uvedla Soňa Hykyšová, ředitelka Ochrany životního prostředí Letiště Praha.

Letiště Praha se snaží plasty plasty i v kancelářích a na dalších akcích, kde nahrazuje balenou vodu kohoutkovou vodou v karafách a malé smetanky do kávy mlékem v konvičkách.

Letiště Praha si rovněž zadalo studii, která má pomoci s výběrem vhodných alternativ za náhrady jednorázových plastů. Při výběru alternativ se proto budeme zaměřovat na celý životní cyklus výrobku, nikoli pouze na jeden aspekt, např. biologickou rozložitelnost. Naším cílem je zvolit takovou variantu, která je skutečně environmentálně přínosnější, než varianta plastová. Ne vždy je plast tou nejhorší variantou, jak se postupně potvrzuje,“ doplnila Soňa Hykyšová.

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..