fbpx
i-Doprava.comNovinky ze světa dopravy

 

 

 

NÁZOR: Dotace? Regulace? Kompenzace? Co je tržní a proč stát zasahuje?

Foto: Leo Express

V posledních dnech bylo v médiích často probíraným tématem nastavení systému kompenzací za státem nařízené slevy a jejich možné zneužívání, či ekonomický nesoulad s cenovou politikou komerčních dopravců. Téma je to zajisté zajímavé a je třeba se na něj dívat komplexně a do hloubky a z obecného hlediska.

Komerční, nebo závazková doprava?

Česká železnice se dělí z hlediska financování a ekonomiky provozu na dvě zásadně rozdílné skupiny. Většina linek je objednávána kraji, potažmo státem, který tak přispívá na zajištění dopravní obslužnosti. V takovém případě obecně platí, že čím méně se vybere na tržbách za jízdné, tím více pak dopravce dostane na dotacích. Vlivem nedávno navýšených státních slev proto v tomto případě pouze rostou finanční prostředky vynaložené na dopravní obslužnost, a to nejen v oblasti železniční dopravy.

V komerční dopravě, tedy ve službě, kde soukromý subjekt počítá s tím, že prodá tolik jízdenek za určitou cenu, že na své náklady na provoz si dokáže vydělat, to funguje trochu jinak. Dopravce nepobírá žádné dotace, ale pouze kompenzace, které si dopravci vykazují z prodaných jízdenek. Stát tak dorovnává jízdné do plné výše, tedy ceny jízdenky za dospělou osobu.

Dotacím ANO, či NE?

Když jsme si vysvětlili rozdíl mezi kompenzací a dotací, můžeme se teď podívat na smysl jednotlivých finančních injekcí. Smysl dotace v dopravě je takový, že stát přesune prostředky, které vybral na daních od občanů do míst, kde pomohou udržet určitou službu, která je považována za základní dopravní obslužnost.

Vezměme si příklad dvou zdravotnických zařízení. Vedle sebe stojí soukromá klinika plastické chirurgie a okresní nemocnice. Soukromá klinika každý rok vydělá hrubý zisk 100 milionů. Naproti tomu stojí státní nemocnice, na jejíž provoz stát každý rok naopak dává dotaci ve výši 100 milionů. Je správné, aby v jednom sektoru – zdravotnictví – byly ziskové podsektory v soukromých rukou a ty ztrátové v rukou státu?

Na železnici je to úplně stejné, mluvíme o liberalizovaném trhu a o tržní ekonomice, ale český železniční svět tomu ani z daleka neodpovídá. Soukromou kliniku si můžeme představit jako linky Praha – Ostrava, Praha – Brno, Praha – České Budějovice, Praha – Plzeň, nebo Praha – Ústí nad Labem. Pochopitelně se dále jedná i o další mezinárodní linky. Tyto linky mohou být ziskové a některé již pro některé dopravce jsou, jak je tedy možné, že státní dopravce na mnohé z těchto linek stále pobírá dotace, když soukromník ukázal, že to jde i bez nich?

Kompenzace ANO, či NE?

Kompenzace by se jinak dala vyjádřit jako náhrada. Náhrada za to, že vám občan v neproduktivním věku zaplatí jen část ceny dospělé jízdenky. Je to opět snaha finančně pomoci sociálně slabším (studentům, důchodcům a dalším) z peněz dospělých občanů, kteří je státu zaplatí ve formě daní. Otázka sociálně politická je, jestli si to studenti a důchodci zaslouží, jezdit za doslova pár korun za přenesené peníze jejich většinou od rána do večera pracujících rodičů. Pak je tu otázka ekonomická – jak velká by procentuálně měla kompenzace být, abychom našli tu správnou rovnováhu mezi společenským užitkem ve formě zvýšení podílu uživatelů veřejné dopravy a snahy naučit mladou generaci trendu cestování nejen po železnici a zároveň nezapomněli na zdravou ekonomiku provozu tak, aby stát nevynaložil o 40% prostředků více ke zvýšení počtu cestujících v řádu jednotek procent.

Do jaké míry regulovat a jak moc nechat působit neviditelnou ruku trhu?

Pokud se stát rozhodl pro regulaci ceny v komerční dopravě, do jaké může být kompenzace proplacena v plné výši z procentuálního podílu, je třeba se zamyslet nad tím, co je regulováno a jaký je důsledek. Stát se dnes zabývá něčím, čím by se vůbec nemusel zabývat, kdyby od začátku řídil liberalizaci železnice s myšlenkou jistého řádu. Proto nemáme mnoho možností, jak situaci řešit. Například bychom mohli regulovat celou českou železnici a tok financí jako celek a bez výjimek mít přehled nad každou korunou, která tímto odvětvím projde. Jak se k tomu stát a další subjekty postaví, či již postavili, je věc druhá.

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

1 komentář