fbpx
i-Doprava.comNovinky ze světa dopravy

 

 

 

E-Scootry? Desítky jich leží na dně Seiny a odpůrci jim stříhají brzdná lanka

Foto: AFP

Jaké problémy řeší americká společnost Lime s neukázněnými uživateli i s městy, která službu považují za nebezpečnou, si ukážeme v tomto článku. Konfliktů jsou zajisté desítky, vybrali jsme proto tři případy, které města ohledně zelených koloběžek řeší.

Za zmínku stojí i čerstvá informace, že od října 2018 do konce září 2019 vyplatila společnost Lime za odškodnění uživatelům, kteří se na koloběžkách zranili, přes 4,4 milionu dolarů.

Paříž (Francie)

V tomto městě se prohání dokonce několik tisíc koloběžek Lime a další stovky kusů jiných společností. Aktuálně město řeší se společností velké množství skůtrů na dně řeky Seiny, kterých by mělo být až několik desítek. Společnost Lime se zavázala, že dvakrát do měsíce vyšle skupinu potápěčů, kteří nepojízdná vozidla ze dna odstraní, dále se pak rozhodne o jejich osudu, jestli se opraví, či zrecyklují. Skůtry vodu znečišťují lithiovými bateriemi, což se městu nelíbí.

Indianapolis (Indiana, USA)

V rodné Americe skůtrů se najde i velké množství jejich odpůrců. Jeden z nich se rozhodl, že přestříhá brzdná lanka na koloběžkách. Uživatelé si většinou poškozeného brzdného systému všimnou až po neúspěšném pokusu zabrzdit. Zatím však nebyl nikdo zraněn. Policie však doporučuje před jízdou technický stav vozidla zkontrolovat.

Foto: Charlie Elliott

Washington (Virginia, USA)

Další případ z USA ukazuje snahu města a společnosti najít vhodný kompromis, aby došlo k uspokojení obou stran. Ve městě je aktuálně 7 provozovatelů sdílených koloběžek, každá z nich musela pro získání oprávnění pro provoz v tomto města za každých 200 skůtrů zaplatit 5 000 dolarů.

Město pak trvá na těchto pravidlech:

  • jizda na chodníku do rychlosti 6 mph
  • jizda po silnici do rychlosti 15 mph
  • maximálně jeden jezdec na skůtru
  • uživatelé do 14 let s povinnou helmou
  • všechna vozidla vybavena tachometry
  • více no-ride a slow-ride zón
  • vyvinutí větší snahy o maximální informovanost uživatelů o pravidlech a apelování nejen v aplikaci na jejich dodržování

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..