fbpx
i-Doprava.comNovinky ze světa dopravy

 

 

 

České dráhy investují 18 milionů do myčky v Bohumíně. Zrecykluje 80% vody

Foto: České dráhy

Největší český železniční dopravce vybuduje v Bohumíně novou myčku vlaků, která zvýší kvalitu mytí souprav a zároveň zajistí úsporu velkého množství vody. Bohumínské centrum údržby je jedno z nejdůležitějších v České republice. Vlaky z Bohumína obsluhují celý Moravskoslezský kraj a hlavní koridor do Prahy.

„Nová technologie myčky zlepší kvalitu čistění vlakových skříní různých typů souprav od motorových vozů, přes jedno- a dvoupodlažní elektrické jednotky po klasické vozové soupravy nebo dokonce rychlovlaky Pendolino. Podle zvoleného programu a typu souprav může teoreticky myčka umýt za 24 hodin více než 100 vozů. Výměna technologie zajistí kvalitní údržbu a mytí našich souprav po dobu dalších přibližně 15 let,“ vysvětluje Michal Vereš, náměstek generálního ředitele Českých drah pro provoz.

„Moderní myčka vlakových souprav s deseti různými programy zahrnujícími např. patrové soupravy CityElefant, rychlovlaky Pendolino a Railjet nebo jednotky typu Panter, je ekologicky šetrná. V maximální míře spoří vodu a stejně jako předchozí zařízení využívá až z 80 % vodu recyklovanou. Navíc jsme novou technologii připravili pro budoucí napojení na zásobník dešťové vody, což v budoucnosti podstatně sníží požadavky na odběr vody z veřejných zdrojů. Výstavba svodu a zásobníku dešťové vody bude v příštích letech samostatnou investicí,“ dodává Vereš.

V rámci výstavby nové myčky dojde k demontáži až 15 let starých technologií. Rekonstrukci podstoupí zařízení na úpravu vody a rozvod stlačeného vzduchu. Nová mycí linka bude mít 10 programů, soupravy i usuší, vybavena bude i vytápěním. Umožní tak mytí souprav až do teploty -5°C.

Myčka bude v provozu na přelomu let 2019 a 2020. České dráhy disponují dalšími moderními myčkami v Praze, Brně a v Českých Budějovicích.

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..