fbpx
i-Doprava.comNovinky ze světa dopravy

 

 

 

Rozvoj pražského metra vyjde ze studie přestavby železničního uzlu Praha

Zdroj: Metroprojekt

Náměstek pro dopravu Adam Scheinherr a náměstek pro územní rozvoj Petr Hlaváček navrhují Institutu plánování a rozvoje hlavního města Prahy, aby připravil dlouhodobou strategii rozvoje sítě pražského metra. Návrh by měl vycházet z obsahu chystané studie SŽDC přestavby železničního uzlu Praha, z územního plánu Prahy a plánovaných tramvajových tratí.

V posledních letech se zásadně změnilo územní plánování, došlo například k zastavení rozpínání města do krajiny, je proto nutné přehodnotit přístup k plánování linek metra v Praze. Plán města je vytvořit takovou koncepci, která bude vycházet čistě z ekonomických a socio-demografických dat a bude vyhodnocena čistě z hlediska efektivity.

„Poslední komplexní studie rozvoje městské hromadné dopravy je z roku 2001. Praha se samozřejmě od té doby proměnila, díky chystanému Metropolitnímu plánu víme, kudy se bude dál rozvíjet, a je čas zmapovat, jak rozrůstající se město nejlépe pokrýt dopravním spojením. Hotovou máme strategii rozvoje tramvajové sítě a železnice v Praze. V synergii se zadávanou studií SŽDC k rozvoji železničních tratí teď připraví IPR také strategii rozvoje sítě metra,” řekl náměstek primátora pro dopravu Adam Scheinherr.

„Rozvoj města je opřen o infrastrukturu – a metro je klíčovou pražskou stavbou. Oddělovat přípravu dopravních staveb od dalších úrovní města již není možné, s dobrou dlouhodobou strategií rozvoje sítě metra můžeme lépe rozvíjet další území vhodná pro bydlení a umístění pracovních příležitostí,“ uvedl náměstek primátora pro územní rozvoj Petr Hlaváček.

„Je nesmírně důležité, že vzniká nový koncepční dokument v synergii obou gesčních náměstků a za přispění IPR a dalších odborných institucí. Chtěl bych vyzdvihnout koncepční a vizionářský přístup, ze kterého nepochybně vyvstanou další nové linky metra či nová propojení, která musí synergicky odrážet rozvoj metropole a vzrůstající poptávku po mobilitě pro 21. století. Pro Institut plánování a rozvoje je tradicí a zároveň velká čest být u vedení takovéto studie,“ řekl ředitel IPR, Ondřej Boháč.

„V Praze pro nás bude důležité právě propojení se železnicí, jejíž plán rozvoje teď připravuje SŽDC. Historicky si železnice a metro v Praze zbytečně konkurovaly, protože podle dřívějších představ železnice sloužila přepravě uhlí, ne cestujících. Proto třeba linka metra B kopíruje železniční koleje, na kterých dnes přitom jezdí pohodlná městská linka. V nové strategii synergie metra a městské železnice pro Pražany připravíme rychlé a kvalitní spojení napříč celým městem tak, aby se jednotlivé druhy dopravy vzájemně doplňovaly,“ vysvětlil Adam Scheinherr.

Pokud chcete být o podobných novinkách informováni každý den, podpořte nás na FACEBOOKU

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..