fbpx
i-Doprava.comNovinky ze světa dopravy

 

 

 

Paris po dopravní stránce skrývá spoustu zajímavostí. Proč jezdí metro vpravo?

Foto: Igor Chovanec
  • Proč v Paris vlaky metro jezdí vpravo, když vlaky železniční vlevo?
  • Proč si laická veřejnost myslí, že na letiště Charles de Gaulle jezdí vlaky metro?
  • Proč v systému městské hromadné dopravy v Paris lze najít i tzv. trambusy?
  • Kolik dopravních módů má vlastně systém městské hromadné dopravy v Paris?
  • Co to je Grand Paris Express?

Čtěte dále a dozvíte se, kdo vám na to odpoví a poví i ještě mnohem více.

Systém městské hromadné dopravy v Paris, resp. v aglomeraci Grand Paris (kterou tvoří 129 měst), je tvořen 6 dopravními módy – železniční vlak, vlak metro, vlak tramvaje, vlak trambus, vlak lanovka a autobus. Stěžejní roli tvoří metro (3. nejstarší na světě), které plní funkci plošné dopravní obslužnosti spolu s návaznými autobusy. Rychlou dopravu po městě (a samozřejmě kolem něj a do něj či zpět) však tvoří železniční vlaky (z nichž jediná linka odveze za den více cestujících, než letiště Bratislava za rok (a to pouze v centru…)). Tramvaje (spolu s trambusy a s duálními tramvajemi) plní funkci napáječů na periferiích, lanovka má spíše rekreační charakter.


Dopravu zajišťuje několik dopravců (a to včetně železničních), dopravní systém je však plně integrovaný, ačkoliv pro turisty tarifně komplikovaný.


Nečlánkové autobusy mají charakter příměstských (pokud se interieru a způsobu organizování nástupu a výstupu týče), autobusové zastávky jsou všechny na znamení, tramvajová síť je takřka absolutně nepropojená a některé linky metro jsou bezpilotní.


V centru Paris se nachází opuštěné dvoukolejné, kdysi elektrizované železniční tratě a opuštěné tratě metro se svými stanicemi, které čekají na své další využití. Jiné nové tratě tramvaje a hlavně metro a železnice se však projektují; jsou známe pod společným názvem Grand Paris Express.

Máte-li zájem dozvědět se více a hlavně osobně poznat dopravní systém Grand Paris, mrkněte na stránku TRAVELIFE na Facebooku, kde si můžete exkurzi domluvit dle svého individuálního přání.

Přiložené fotografie ať vám slouží jako návnada. 🙂

Autor článku a fotografií: Igor Chovanec

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..