fbpx
i-Doprava.comNovinky ze světa dopravy

 

 

 

Z Olomouce do Uničova pod dráty. Vlaky zrychlí ze 40 na 17 minut

Foto: SŽDC

Správa železniční dopravní cesty podepsala smlouvu se sdružením firem na elektrizaci a zkapacitnění železniční tratě Olomouc – Uničov. Trať zmodernizují firmy Subterra, OHL ŽS a EŽ Praha. Práce na trati, které se neobejdou bez nepřetržité výluky, započnou v srpnu tohoto roku a potrvají až do poloviny roku 2022. Projekt bude podpořen z Operačního programu doprava 2 částkou dosahující téměř 4 miliard.

„Cílem stavby je především zvýšení kapacity této velmi vytížené trati, zvýšení maximální rychlosti na 160 km/h., odstranění většiny propadů traťové rychlosti, zvýšení bezpečnosti železničního provozu a cestujících a v neposlední řadě i zajištění bezbariérového přístupu pro osoby se sníženou schopností pohybu a orientace v železničních stanicích a zastávkách“, uvedl generální ředitel SŽDC Jiří Svoboda.

Osobní vlaky by měly celou trasu z Uničova do krajského města zdolat za 26 minut. Po zkapacitnění se na trati zavedou i nové spěšné vlaky, které cestu zkrátí na 17 minut. Dnes osobní vlaky dle jízdního řádu dosahují jízdní doby od 37 do 43 minut. Na trati bude použita trakce 3 kV stejnosměrného proudu, která bude ale v případě potřeby připravena na konverzi, neboli na plánovaný celostátní přechod na střídavou trakci.

Rekonstrukcí projde kompletní železniční svršek i spodek. Veškerá nástupiště budou bezbariérová s výškou nástupní hrany 550 milimetrů. Délka nástupišť pak bude 90 metrů, pouze v Uničově o 20 metrů delší. V Bohuňovicích, Šternberku a Uničově vzniknou poloostrovní nástupiště, ke kterým bude veden centrální přechod. Všechny stanice na celé délce tratě budou vybaveba moderním informačním systémem.

Rekonstrukce začíná již v červenci, ale pouze v podobě několika menších výluk. Od srpna pak potrvá nepřetržitá výluka až do roku 2022. Do roku 2021 se plánuje rekonstrukce části z Uničova do Šternberka. Zbytek trati projde rekonstrukcí v druhé etapě.

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..