fbpx
i-Doprava.comNovinky ze světa dopravy

 

 

 

Na jih s ETCS. AŽD Praha ho nainstaluje z Uhříněvsi do Votic

Foto: SŽDC

Již příští rok dostane významná část čtvrtého železničního tranzitního koridoru jednotný evropský zabezpečovací systém ETCS. Minulý týden byla slavnostně zahájena jeho instalace v traťovém úseku Praha-Uhříněves – Votice. Zhotovitelem instalace je společnost AŽD Praha.

Do tohoto úseku budou instalovány balízy pro přenos informací a zřídí se nové reflexní nepřenosné a neproměnné návěsti okolo trati a na vybraná současná návěstidla. Stávající zabezpečovací systém bude doplněn o nový software, který rozšíří funkcionalitu o ETCS.

Celá technologie ETCS bude integrována do jednotného obslužného pracoviště (JOP) a to bez nutnosti zřízení dalších obslužných prvků. Na centrálním dispečerském pracovišti v Praze (CDP Praha) bude zřízeno nové pracoviště dispečera ETCS. Zároveň zde bude zřízen dotykový terminál vybavený pro vstup do sítě GSM-R.

V souvislosti s výstavbou ETCS na hlavním koridoru budou pokryty odbočné tratě systémem GSM-R. Dále dojde k úpravě železniční stanice Říčany, kde bude zrušena jedna výhybka, která je zabezpečena elektromotorickým přestavníkem. Dojde také ke zrušení některých návěstidel.

Projekt instalace evropského zabezpečovače v úseku Praha-Uhříněves – Votice je spolufinancovaný z fondu soudržnosti EU v rámci Operačního programu doprava. Celkové plánované náklady přesáhnou 210 milionů korun bez DPH a maximální výše podpory EU může činit až 138 milionů korun. Národní financování zajišťuje Státní fond dopravní infrastruktury. Plánované dokončení stavby je na konci února roku 2020.

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..