fbpx
i-Doprava.comNovinky ze světa dopravy

 

 

 

České dráhy představily modernizované Bdmtee. Rekonstrukcí projde až 53 vozů

Foto: České dráhy

Český státní dopravce ukázal na veletrhu Czech Raildays modernizovaný vůz Bdmtee. Návštěvníci veletrhu se také mohli podívat do vozu 1. třídy s bistrem ARmpee, nebo do elektrické jednotky řady 650 RegioPanter.

„České dráhy jsou tradičním partnerem a vystavovatelem na největším českém odborném veletrhu drážní techniky Czech Raildays a ani letos tomu nebude jinak. Ve výstavním areálu představíme letošní novinky v modernizaci našich vozidel. Bude to vůz 1. třídy s bistrem řady ARmpee, který už na našich vlacích jezdí, a novinkou bude modernizovaný osobní vůz pro regionální osobní vlaky řady Bdmtee, který má potenciál být rozumnou ekonomickou alternativou v rámci modernizací vozového parku pro regionální dopravu,“ říká místopředseda představenstva ČD, a.s., Radek Dvořák.

Vozy byly dodávané kolem roku 1990 z Německa. Před 30 lety se jednalo o nadčasový vůz, který byl vybaven podvozky s maximální dovolenou rychlostí 160 kilometrů za hodinu, nebo centrálním zavíráním dveří a blokováním dveří za jízdy. Celkem České dráhy provozují přes 200 těchto vozů.

„U vozů typu Bdmtee předpokládáme, že mohou ještě v dostatečné kvalitě sloužit na osobních a spěšných vlacích ještě dalších 10 až 15 let. Po technické stránce vyhovují současným požadavkům, ale jejich velkým nedostatkem je zastaralý interiér. Množství koženkových sedaček jen s minimálním prostorem pro sedící zákazníky neposkytuje očekávaný komfort cestování. Počet míst k sezení se proto sníží ze současných 96 na 80,“ vysvětluje důvody modernizace Radek Dvořák.

„Vůz dostane zcela nové sedačky s textilním potahem z velké části umístěné za sebou jako v letadle a se sklopnými stoly. Zbývající sedačky umístěné proti sobě budou mít větší rozteče a mezi nimi bude vždy stůl. Samozřejmostí jsou elektrické zásuvky 230 V, USB konektory pro dobíjení elektroniky, nový audiovizuální informační systém s LCD monitory, Wi-Fi a nebo místa pro jízdní kola. Vyšší bezpečnost zajistí centrálně zavírané a za jízdy blokované dveře doplněné o moderní bezpečnostní prvky, jako je stranově selektivní odblokování dveří. To zabrání cestujícím vystoupit na jinou stranu než je nástupiště,“ vysvětluje Michal Vereš, člen představenstva a náměstek generálního ředitele ČD, a.s., pro provoz.

Při rekonstrukci také dojde k vybavení vozů vakuovou toaletou a interiér vozu zkrášlí nové podlahy a obklady stropu a stěn. Ve voze zároveň vznikne prostor pro přepravu až 7 jízdních kol. Rekonstrukce až 53 vozu bude provedena v dceřiné firmě státního dopravce DPOV.

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..