fbpx
i-Doprava.comNovinky ze světa dopravy

 

 

 

Za rok z Přerova do České Třebové s ETCS, slibuje SŽDC

Foto: SŽDC

V polovině roku 2020 by měl být další úsek české železnice vybaven evropským zabezpečovačem ETCS. Dnes byla zahájena jeho výstavba. Jde o úsek z Přerova do České Třebové který je součástí prvního a druhého tranzitního koridoru. O zhotovení se postará společnost AŽD Praha.

„Systém ETCS přináší řadu výhod, mezi které patří zejména zlepšení plynulosti železniční dopravy při současném zvýšení bezpečnosti provozu. K tomu přispívá i schopnost zařízení v případě potřeby bezpečně zastavit jedoucí vlak,“ uvedl ředitel Stavební správy západ SŽDC Petr Hofhanzl.

V těchto dnech byla zahájena výstavba jednotlivých součástí ETCS. V celém v úseku budou instalovány nepřepínatelné balízy, které zajišťují komunikaci mezi traťovou částí zabezpečovače a vysílačkami na stanovišti strojvedoucího.

Projekty spolufinancovaný evropskou unií z programu s názvem Nástroj pro propojení Evropy (CEF). Předpokládaná výše nákladů je 386 milionů korun bez DPH. Maximální míra podpory mírně přesahuje 300 miliónů. Financování z národních zdrojů zajišťuje Státní fond dopravní infrastruktury.

První úsek v České republice, který byl vybaven zabezpečovačem ETCS Level 2, byla trať Poříčany – Kolín, jehož testovací provoz začal v roce 2011. V roce 2012 byla zahájena výstavba ETCS level 2 v úseku Kolín – Břeclav. V roce 2016 začala SŽDC vybavovat evropským zabezpečovačem trať z Břeclavi přes Přerov a Ostravu na hranice s Polskem.

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..