fbpx
i-Doprava.comNovinky ze světa dopravy

 

 

 

Nehody na přejezdech neubývají. Každý rok dojde k více jak 150 střetům

Foto: České dráhy

SŽDC připravila v rámci Mezinárodního dne bezpečnosti na železničních přejezdech ILCAD 2019 ukázku tragického střetu vlaku s nákladním automobilem. Každý rok se s vlakem na železničních přejezdech střetne více jak 150 automobilů. Přesto, že do bezpečnosti na přejezdech a do výstavby mimoúrovňových železničních přejezdů investuje Správa železniční dopravní cesty miliony korun, stále v důsledku střetů umírají desítky lidí ročně.

SŽDC upozorňuje, že mnoho nehod se stane i řidičům z povolání. V areálu odstavného nádraží v Michli byla předvedena situace, kdy řidič nerespektoval výstražné zařízení a došlo ke střetu s osobním vlakem.

Následovala zásah hasičského sboru SŽDC. Během srážky došlo k těžkému poškození vozidla a řidiči byli vyproštění z automobilu speciální technikou.

Za loňský rok SŽDC eviduje 154 střetnutí vlaku s automobilem, při kterých přišlo o život 32 lidí a dalších 69 lidí bylo zraněno. Za prvních pět měsíců roku 2019 došlo k 72 střetům, při kterých přišlo o život 11 lidí a zraněno bylo 25 lidí.

Přestože na vyšší zabezpečení přejezdů vynakládáme ročně stovky milionů korun, střetnutí s vlaky neubývá. Na vině jsou řidiči, kteří nedodržují jasně stanovená pravidla a hazardují tak nejen s vlastním životem, ale i s životy spolujezdců. Navíc tímto nezodpovědným chováním ohrožují cestující ve vlacích,“ upozorňuje generální ředitel SŽDC Jiří Svoboda.

Nejen v rámci modernizace tratí letos SŽDC zvýší bezpečnost na desítkách přejezů. Nejčastěji správa železnic instaluje přejezdové zabezpečovací zařízení v místech, kde dosud byl pouze výstražný kříž. Některá málo využívaná úrovňová křížení se ruší a ta, která jsou nejvíce využívaná, se představují na mimoúrovňová.

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..