fbpx
i-Doprava.comNovinky ze světa dopravy

 

 

 

Od neděle vyjede nový cyklovlak do jihočeské Blatné. Vozit ho bude Bardotka

Foto: České dráhy

České dráhy ve spolupráci s Integrovanou dopravou Středočeského kraje a Pražskou integrovanou dopravou rozjíždějí od neděle 9. června nový historický cyklovlak z Prahy, přes Beroun a Příbram, až do jihočeské Blatné. Pojede o víkendech a o svátcích. Jde o prodloužení vlaku, který končil v Březnici.

„Vlak Cyklo Brdy jezdí v letní sezoně ráno z Prahy každou sobotu, neděli a svátek v 8.37 do Březnice a zpět do Prahy přijíždí v 19.02,“ říká ředitel Integrované dopravy Středočeského kraje Michal Štěpán a dodává: „Od neděle začne jezdit nově ještě o kus dál, neskončí v Březnici, ale doveze cestující až do Blatné, která tak získá přímé vlakové spojení s hlavním městem.“

Vlak je určen především pro turisty a cyklisty, kteří zamíří do Brd. Celkem pojme 232 cestujících a až 41 jízdních kol. Z Prahy vyjede v 8:37 a do Blatné dorazí v 11:10. Na zpáteční cestu vyrazí po více jak pěti hodinách v 16:31 a zpět do Prahy by měl dle jízdního řádu dorazit dvě minuty po sedmé.

„Krajina brdských lesů, které bývaly léta z velké části uzavřeným vojenským prostorem, přitahuje každý rok řadu Pražanů na výlet. Jsou tu krásné cyklotrasy a nádherná příroda,“ říká náměstek primátora pro dopravu Adam Scheinherr, který přišel s prodloužením trasy do Blatné. „I v okolí Blatné, kam vlak nově dojede, je celá řada zajímavých cílů. Třeba vodní zámek Blatná, hrad Zvíkov, viklan v Kadově nebo skanzen v Chanovicích.“

„Zážitek tak bude už samotná jízda vlakem, a to nejenom pro železniční fandy. V běžném provozu se tyto unikátní lokomotivy, které se vyráběly před půl stoletím, objevují už jen velmi zřídka. Patří mezi technické unikáty a jezdí se na ně do Česka dívat železniční nadšenci z celého světa,“ doplnil ředitel Regionálního obchodního centra ČD Jakub Goliáš.

V neděli se do čela vlaku postaví lokomotiva s označením 749.121, která v loňském prosinci oslavila 50 let provozu. Po přijedu do Blatné se budou moci zájemci propojit ke komentovaným prohlídkám lokomotivy a depa železničních vozidel v Blatné.

„To, že lokomotiva dokáže spolehlivě sloužit i po 50 letech v dnešním provozu, potvrzuje vynikající práci tehdejších konstruktérů z ČKD. Pravidelně se s nimi mohou cestující potkat o víkendech také na krásné trati Posázavského pacifiku a teď je Bardotka doveze malebnou krajinou ještě dál,“ doplnil Petr Tomčík, ředitel ROPID.

Ve vlaku platí jízdenky PID i ČD. Pouze v úseku Březnice – Blatná platí pouze jízdní doklady ČD.

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..