fbpx
i-Doprava.comNovinky ze světa dopravy

 

 

 

Od léta pojede railjet i do Bratislavy

Foto: ČD

Od letní změny jízdního řádu, která nastane 9. června, bude možnost se svést railjetem nově i Bratislavy. Dále státní dopravce rozšíří nabídku podílovými spoji do Tater a k Baltu.

„Hlavní novinkou letní změny jízdního řádu bude prodloužení vlaku railjet »Brněnský drak« z Břeclavi do Bratislavy pod novým názvem »Metropolitan Slovenská strela«. Provoz na Slovensku je zajištěn partnerskou společností ZSSK a vlak nabídne dodatečnou kapacitu na této vytížené trase na okraji dne. Vlak pojede z Prahy v 19:50 hod., z Brna ve 22:24 hod. a do Bratislavy přijede ve 23:43 hod. Opačným směrem nabídne časné ranní spojení s odjezdem z Bratislavy v 5:10 hod. s příjezdem do Brna v 6:35 hod. a do Prahy v 9:07 hod. Jednotka railjet poskytne cestujícím veškerý obvyklý komfort včetně dětského kina, míst pro vozíčkáře nebo místa business class,“ upozorňuje Petr Vondráček, ředitel odboru dálkové dopravy Českých drah.

Dodnes bylo možné z Slovenska cestovat railjetem do Vídně a Curychu. Nyní to lze i do Brna a Prahy. Během druhého pololetí pak bude pokračovat rekonstrukce dalších vozů, které budou postupně nasazovány do provozu. Jde například o bistrovozy s první třídou.

Další úpravy jsou již méně významné, jde především o drobné změny v nabídce služeb, nebo půjde o minutové rozdíly odjezdů. Například railjety budou z Prahy do Grazu vyjíždět již 47. minutu, což je o 3 minuty dřív, než tomu bylo do teď. Změny odjezdů nastanou i u vlaků linky Ex2 “Valašský express”, u kterých dojde i ke zkrácení jízdní doby.

„Už v noci z 31. května na 1. června poprvé v letní sezónně vyjede z Prahy do Popradu-Tater a Košic posilový noční vlak EuroNight Bohemia. Cestujícím nabízí druhé komfortní noční spojení na Slovensko včetně přepravy automobilů a motorek do Popradu, tzv. autovlak. Přestože mezi Prahou a Slovenskem jezdí v noci hned několik konkurenčních vlaků, pouze spoje Českých drah a kooperujících slovenských ZSSK jsou vybaveny lůžkovými vagóny,“ upozorňuje Petr Vondráček.

Denně od poloviny června do konce srpna bude také v provozu noční rychlík z Bohumína do letovisek v Baltu. Vlak, který odjede po osmé hodině večerní z Bohumína, nabídne lůžkové vozy i klasické vozy 2. třídy. Ráno dorazí do Gdaňsku, Gdyně a do dalších menších měst v této oblasti.

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..