fbpx
i-Doprava.comNovinky ze světa dopravy

 

 

 

Příští stanice: Lovečkovice!

Foto: zubrnickazeleznice.cz (P. Košek)

Tak zní název kampaně, pomocí které se spolek Zubrnická museální železnice snaží získat finanční prostředky na obnovu pět kilometrů dlouhé železniční trati ze Zubrnic do Lovečkovic.

Spolek vznikl v roce 1993 právě za účelem obnovení a zprovoznění trati z Velkého Března do Úštěku, která byla v roce 1978 zrušena. Od roku 2010 je v provozu přes šest kilometrů dlouhý úsek z Velkého Března do Zubrnic, kde již čtvrtým rokem jezdí i pravidelná turistická linka T3.

V loňském roce spolek znovu zprovoznil kolejiště na nádraží v Lovečkovicích, na které přispěl i Ústecký kraj. Letos na jaře se díky příspěvku jednoho z členů spolku povedlo obnovit železniční přejezd za nádražím Zubrnice – Týniště směrem na Lovečkovice.

Nyní spolek shání prostředky na obnovu přibližně pětikilometrového úseku, který připojí Lovečkovické nádraží k již fungující trati. Pro rok rok 2019 je stanoven cíl 600 metrů, na který je potřeba vybrat 1,5 milionu kurun. K tomu účelu byl na jaře vytvořen transparentní účet. Jeho stav, i podrobnosti k plánovaným pracem naleznete na stránkách jedemdal.cz. Podle optimistických odhadů by první vlak do Lovečkovic mohl přijet za 6 let.

Trať z Velkého Března do Zubrnic byla do provozu uvedena v roce 1890. Specifická byla svým stoupáním, které bylo místy i více než 40 promile. Tato trať se proslavila mimo jiné filmem Páni kluci, který se natáčel ve stanici Levín. Ta se však nachází v úseku mezi Lovečkovicemi a Úštěkem, kde již byla trať snesena. Její obnovení v tomto úseku tak zůstává pouze jako sen železničních nadšenců.

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..